Зошто конзервите треба згмечени да се фрлаат во ѓубре?

Иако за многумина ова може да изгледа како незначаен чекор, неодамнешниот настан на социјалните мрежи нè потсетува колку суштински се малите гестови.

Мачка се обидела да посегне по остатоци од храна од конзерва и си ја заглавила главата во неа, поради што се изложила на ризик од задушување. За среќа, брзата реакција на луѓето ѝ го спасила животот.

Овој инцидент не е само предупредување за последиците од неправилното одлагање на отпадот, туку и потсетување на нашата одговорност кон животната средина и животните што го делат светот со нас. Така, следниот пат кога ќе фрлите конзерва, секогаш запомнете го овој настан - вистината е дека на тој начин можеби ќе му го спасите животот на некое животно.

Тагови
реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more

Чек дис аут

Мистериозен монолит се појави во пустина во САД

Read more

Најчудната мачка во светот: Личи на врколак и е многу интелигентна

Read more

Што си дробел, тоа ќе сркаш

Read more

Топ 12 ненаселени места во светот

Read more
 

Магазин

Зошто е важно да јадете зелен лиснат зеленчук во текот на летото?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Летна салата со печена пченка

Читај повеќе

Седум навики на родителите кои воспитуваат среќни деца

Читај повеќе

Како помалку да се потите на високи температури?

Читај повеќе

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Читај повеќе

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Читај повеќе
  • play_arrow

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Читај повеќе

Сè што треба да знаете за чистењето на клима-уредот

Читај повеќе

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Читај повеќе