Зошто куќите на грчките острови се сино-бели?

Светски познатите дестинации, како грчките острови Миконос и Санторини, се лесно препознатливи на фотографиите пред сè поради нивната специфична и уникатна архитектура.

Речиси и да нема туристи кои не сакаат да се фотографираат во близина на светлобелите куќи, со врати и прозорци во сина боја. Но, зошто куќите на грчките острови се сино-бели?

Повеќето луѓе ги поврзуваат белата и сината боја со Грција - ова се боите на нивното знаме. Но, не само тоа, тие ги симболизираат и светлото, сино море и небо, како синоним за Медитеранот.

Сепак, Кикладите се карактеризираат со сино-белите куќи, кои се засноваат на некоја друга симболика. Всушност, има неколку причини зошто куќите на грчките острови се обоени во бело, додека прозорците и вратите се карактеристично сини. А сите причини се од практична природа, пишува Greekreporter.

Ладење во текот на летото

На островите како Миконос, Парос и Наксос, многу куќи првично биле изградени од камен. Тоа било исклучително практична одлука, бидејќи има малку дрвја на карпестите острови во Егејското Море.

Сепак, камењата што се користеле во тоа време биле претежно со потемна боја, што ја направи внатрешноста неподносливо топла.

Така, жителите едноставно дошле до идеја да ги обојат куќите и другите градби во бело, обидувајќи се да ја изладат внатрешноста. Процесот успеа, што резултираше со поладни и поудобни домови на островите.

Како колерата влијаела на островската архитектура?

Во раните 80-ти (поточно во 1983 година), националниот поредок го забрза ширењето на новата дизајнерска естетика. Во тоа време, за време на диктатурата на Јоанис Метаксас, во Грција избувна епидемија на колера.

Обидувајќи се да ја сузбие болеста, им наредил на граѓаните редовно да ги варосуваат домовите. Тоа денес можеби звучи чудно, но повторно е практична причина. Во варот што ги покривал куќите во тоа време имало и варовник кој се сметал за добро средство за дезинфекција. Но, немале многу такви средства на располагање, па го искористиле тоа што им било на располагање.

Така, сите грчки граѓани беа обврзани редовно да ги варосуваат своите домови, за да се намали ширењето на заразата.

Што е со сината боја на грчките куќи?

Иако сината боја е највпечатлива на вратите и прозорците на Кикладите, таа не е единствената застапена во архитектурата. На градбите се појавуваат и детали во црвена, зелена и кафена боја. Сепак, сепак доминира карактеристичната нијанса на сина боја. Зошто?

Се работи за штедливост. Имено, рибарите и другите кои се занимавале со работа во пристаништата на островот ги бојадисувале прозорците и вратите на своите куќи со која било боја што ќе остане по бојадисувањето на чамците.

Со оглед на тоа што сината боја во тоа време била најевтина, таа и најчесто ја користеле.

Сината боја што се користи во куќите на грчките острови е направена од мешавина на варовник и средство за чистење наречено „лулаки“. Лулаки бил еден вид син талк што повеќето жители на островот го имале на располагање дома и го користеле за дезинфекција. Затоа сината боја им била лесно достапна.

Воената диктатура, сепак, го дава последниот збор

Убавите и пријатни бои на градбите на грчките острови, стануваат задолжителни во периодот на воената диктатура, која во Грција е на сила од 1967 година.

Тогашниот режим верувал дека оваа комбинација на бои ќе ги зајакне патриотските чувства и ќе им овозможи на островјаните да го задржат грчкиот национален дух.

На крајот на 1974 година беше донесен закон, кој предвидува домовите на островите да бидат во сино-бела комбинација.

Иако денес овие прописи се порелаксирани, сината и белата боја со текот на времето станаа синоним за грчките острови и многу привлечни за туристите. Затоа многу жители на островот одлучуваат да не се откажат од таа комбинација на бои.

Шетајќи низ Кикладите денес, посетителите можат лесно да најдат куќи со оригинални камења во земјени или малку поинакви бои. Сепак, сината и белата боја сè уште доминираат на грчките острови, како и сликата што луѓето ширум светот ја имаат за нив.

реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Украинки продадоа разголени фотографии за 800.000 долари за помош на својот народ

Read more

Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

Read more

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Read more

Архитектура

15 најголеми затвори во светот

Read more

15 најголеми мегапроекти на Блискиот Исток

Read more

Кога графички дизајнер ќе си поигра со архитектурата

Read more

Виетнам го доби најдолгиот стаклен мост во светот

Read more
 

Магазин

Кои намирници се најлоши за здравјето на срцето?

Читај повеќе

Дали ќе ја решите загатката што Илон Маск ја поставува на интервјуата за работа?

Читај повеќе

Топлотен удар: Што треба да знаете и како да се заштитите?

Читај повеќе

Кога не е добро време да ги миете забите?

Читај повеќе

Стогодишник од Шкотска сѐ уште работи и нема намера да се пензионира

Читај повеќе

Што да направите за салатата подолго да остане свежа?

Читај повеќе

Како без правосмукалка да исчистите скршено стакло?

Читај повеќе

Моден викенд Скопје со млади сили одбележа 25 сезони

Читај повеќе

Препораки како да се заштитите од високите температури

Читај повеќе