Зошто лицето ви е отечено наутро?

Дали сте забележале дека се случува наутро да ви отече лицето? Има многу причини зошто тоа се случува. Некои се целосно надвор од нашата контрола, но други може да се ублажат со промени во животниот стил.

Гравитацијата често е причина за отекување на лицето наутро

„Во текот на денот, додека повеќето од нас седат или стојат, гравитацијата ги повлекува сите наши течности надолу“, вели д-р Закија Рахман, клинички професор по дерматологија на Медицинскиот факултет на Универзитетот Стенфорд. Затоа луѓето можат да го завршат денот со отечени стапала или нозе.

Негативната страна е тоа што кога спиеме лежиме рамно, а поголема е веројатноста да развиеме оток на лицето бидејќи гравитацијата не ја влече течноста до нашите нозе или стапала.

Генетиката исто така игра улога

Ако вашите родители, баби и дедовци или други предци се соочиле со утринската отекување, веројатно и вам ќе ви се случува тоа. Некои луѓе едноставно имаат генетска предиспозиција.

Освен генетиката, на која не можеме да влијаеме, има и навики во исхраната и начинот на живот на кои можеме да влијаеме и како. Отеченото лице што го гледате во огледалото може да биде резултат на алкохол, храна со висока содржина на сол и недоволно внесување течности во текот на денот:

Алкохол

Алкохолот го намалува природниот антидиуретичен хормон, предизвикувајќи телото да губи повеќе течности и да дехидрира. Кога телото е дехидрирано, се обидува да се спротивстави на дехидратацијата држејќи се за водата што ја има.

Храна со висока содржина на сол

Јадењето солена храна, особено доцна навечер, може да предизвика отекување на лицето во текот на ноќта. Ако внесеме вишок сол, нашето тело реагира на овој начин за да ја одржи хомеостазата или стабилноста. Телото ја задржува водата кога ќе открие прилив на сол за нашите клетки да не станат премногу солени.

реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Здравје

Кој зеленчук е здраво да го јадете свеж, а кој зготвен?

Read more

Како да спречите главоболка предизвикана од промени на времето?

Read more

Млечни производи кои го намалуваат ризикот од дијабетес

Read more

Зошто некои идни татковци чувствуваат симптоми на бременост?

Read more
 

Магазин

Русинката Наталија Кузнецова е најсилната жена во светот

Читај повеќе
  • filter

Ѕирнете во луксузниот стан на Џенифер Лоренс во Њујорк

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите вежби за цврсти раце и грбни мускули

Читај повеќе

Зошто мајките во Холандија се најсреќни?

Читај повеќе
  • filter

Норвешка убавица: Фрида Асен

Читај повеќе

Научна метода како да го заспиете бебето за 13 минути

Читај повеќе

Кој зеленчук е здраво да го јадете свеж, а кој зготвен?

Читај повеќе

Како да спречите главоболка предизвикана од промени на времето?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Читај повеќе