Зошто луѓето кои често патуваат се поуспешни од другите?

Сите сакаме да ја дознаеме тајната на успехот. И додека некои од нас ќе успеат, други нема.

Има многу дебати за тоа што го прави патот до успехот. Успехот е резултат на упорност, напорна работа, фокусираност и мотивација, без сомнение. Но, дали успехот може да дојде од знаењето кога да заминете и да отидете на одмор?

Има многу докази кои покажуваат дека луѓето кои многу патуваат имаат тенденција да бидат доста успешни - еве зошто.

Стравот од непознатото ви ја поттикнува амбицијата

Патувањето ви помага природно да стекнете вештини додека го градите вашиот карактер.

„Честото патување ве извлекува од зоната на удобност, отворајќи нови светови и искуства. Соочени со нови сценарија и средби, учите ефективни стратегии за справување кои ви помагаат да преживеете и да управувате со стравот од непознатото“, вели д-р Бен Михаелис, клинички психолог и експерт за ментално здравје.

Кога патувате, учите да дејствувате и да се справувате со предизвици. Научете и креативни начини како да се прилагодите на промените и паметно да ги користите вашите ресурси. Сите овие однесувања лежат во основата на постигнување деловен успех, инспирација за иновации и креативност.

Правењето нешто ново може да ви ги прошири хоризонтите

Многумина од нас седат во исто биро во иста канцеларија и работат на ист компјутер секој ден. Тоа е вашата зона на удобност. Но, понекогаш можеме да научиме многу и да размислуваме повеќе кога ќе го оставиме познатото и ќе видиме нови работи.

Можеби ќе заминеме или ќе се вратиме со некои нови идеи.

Прифаќањето на промените може да ни помогне во сите области од нашиот живот.

Секогаш ќе ја гледате поголемата слика

Кога не одвојуваме време од работата, лесно е да се заглавиме во непосредните притисоци од секојдневниот живот. Малку време на страна, дури и ако е само долг викенд, може да создаде психолошка дистанца за да ви помогне да видите што е навистина важно.

„Кога се оддалечуваме, полесно е да ја видиме поголемата слика, да се фокусираме на она што го сакаме наспроти она што е пред нас и да бидеме поотворени за преземање ризици за да го добиеме она што го сакаме. Одвојте само 15 минути за да размислите што е навистина важно во вашата работа, бидејќи сте многу подобро опремени да го видите тоа од психолошка дистанца“, предлага д-р Џош Дејвис.

Одморот го подобрува вашето целокупно здравје

„Акумулацијата на стрес го зголемува ризикот од речиси секоја болест. Болестите и лошото здравје влијаат на способноста постојано да се одржуваат личните и професионалните цели. Одморите можат да го намалат нивото на анксиозност и да го забрзаат метаболизмот. Не само што одморите влијаат на нашето здравје, туку и го промовираат креативност, време за полнење и зголемување на позитивноста, зголемувајќи ја продуктивноста на долг рок“, вели Џеси Гил, холистичка медицинска сестра.

Вмрежувањето ви помага да воспоставите влијание и почит

Шерон Швајцер ја раскажува приказната за извршен директор на консултантска фирма испратена во Мјанмар, земја која беше под воена диктатура од 1962 до 2011 година. Иако можеби мислел дека културата на земјата ги става процесите пред луѓето, тој го научи спротивното.

Со текот на времето, директорот оствари важни врски во владата и бизнис заедницата. Откако се сретна со тајландски извозник на шеќер, тој го поврза со високи функционери, што доведе до заеднички успех. Овој пример ја покажува важноста на долгорочно инвестирање во односите без прибегнување кон корупција.

Напредното планирање обезбедува правилно завршување на проектите

Јуки Очиаи, заменик конзул на Јапонија во Хјустон, објасни зошто практично нема несогласување во јапонските сали за состаноци: однапред планирање и градење консензус или јапонски концепт наречен немаваши.

Во суштина, немаваши е фраза што се користи во хортикултурата која се однесува на внимателна подготовка на растение за пресадување со темелно обработување на кореновиот систем. Кога се применува во деловната средина, Очиаи вели дека немаваши вклучува објаснување на проект или идеја во серија пред-состаноци со колегите кои исто така ќе присуствуваат на завршниот состанок или преговори.

Ова дава можност коренот на секој предизвик да излезе на површина. Само тогаш може да се разговара за тешкотиите, да се испеглаат и решат. И го отвора патот за групни купувања, како и за состаноци, спречувајќи прекини, несогласувања или губење почит и доверба.

Патувањето носи повисоко ниво на перспектива

„Секогаш кога ќе се вратам од патување, се чувствувам како да научив нешто ново и го подобрив моето знаење или перспектива за тоа како навистина функционира светот. Светот е огромен во смисла на можности за придонес и учење, но не и огромен во смисла од физички обем“, вели Џејсон Ма, главен ментор во ThreeEQ, фирма која ги советува извршните директори и извршните директори за успех.

„Моето семејство е на прво место, но морам да кажам дека патувањето сам ми дава простор да размислувам, да ја избистрам главата и да се освежам. Мислам дека тоа всушност може да помогне во односите ако го гледаме како можност да бидеме попопустливи едни кон други“, додава тој.

Тагови
реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Живот

Кејт Мидлтон се појави на Вимблдон и ја одушеви публиката

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Уран и Марс носат проблеми: Астро прогноза до крајот на јули

Read more
 

Магазин

  • play_arrow
  • filter

Кејт Мидлтон се појави на Вимблдон и ја одушеви публиката

Читај повеќе

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Читај повеќе

Каде во светот жените имаат најбујни гради?

Читај повеќе

Три најдобри протеини за здравo срце

Читај повеќе
  • play_arrow

Вежба со која ќе топите масти и кога спиете

Читај повеќе

Што ни се случува во телото ако цел ден сме под клима?

Читај повеќе
  • filter

Која Џорџа Мелони си денес?

Читај повеќе

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Читај повеќе