Зошто многу Австралијци вчера излегоа на гласање во костими за капење?

Стотици Австралијци на вчерашните избори излегоа на гласање само во костими за капење, а причина за тоа беше повикот на брендот Budgy Smuggler да го остварат своето уставно право, но без да носат панталони, а како компензација ќе добијат примероци од нивните производи.

Австралискиот бренд за костими за капење Budgy Smuggler започна кампања на социјалните мрежи претходно оваа недела, охрабрувајќи ги луѓето „да го искористат своето уставно право да гласаат без панталони“.

Компанијата понуди бесплатен костим за капење на секој што гласа без облека и објави фотографија со хаштаг #SmugglersDecide.

Граѓаните со необична иницијатива успеаја да најдат начин да внесат малку забава на еден инаку прилично процедурален настан.

URL

По објавувањето на повикот, стотици Австралијци се јавија и позираа на гласачките места оскудно облечени.

Сопственикот на Budgy Smugler, Адам Линфорт, изјави за News.co.au: „Мислевме дека можеби еден или двајца луѓе ќе го направат тоа, но се покажа дека се вклучени стотици“.

Љубителите на костими за капење се одзваа на повикот и покрај студеното време и дождливите услови кои во саботата го зафатија поголемиот дел од земјата.

Budgy Smuggler потврди дека сите оние кои ги објавиле фотографиите ќе добијат ваучери за костими за капење кои ќе им бидат испратени во понеделник.

реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Украинки продадоа разголени фотографии за 800.000 долари за помош на својот народ

Read more

Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

Read more

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Read more

Чек дис аут

Дали среќата се купува со пари?

Read more

Зошто шахот треба да биде задолжителен предмет во училиште?

Read more

Фејл компилација на неделата

Read more

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more
 

Магазин

Топлотен удар: Што треба да знаете и како да се заштитите?

Читај повеќе

Кога не е добро време да ги миете забите?

Читај повеќе

Стогодишник од Шкотска сѐ уште работи и нема намера да се пензионира

Читај повеќе

Што да направите за салатата подолго да остане свежа?

Читај повеќе

Како без правосмукалка да исчистите скршено стакло?

Читај повеќе

Моден викенд Скопје со млади сили одбележа 25 сезони

Читај повеќе

Препораки како да се заштитите од високите температури

Читај повеќе

За блескави подови, во водата за чистење додајте кујнска сол

Читај повеќе

Како сами да го исчистите домашниот клима уред?

Читај повеќе