Зошто мокрите костими за капење се најголемите непријатели на жените во лето?

Покрај превентивните прегледи, во летните месеци жените најчесто посетуваат гинеколог поради урогенитални инфекции.

Д-р Александра Костиќ, гинеколог во Здравствениот дом „Д-р Симо Милошевиќ“ во Белград, Србија, објаснува што е најголема закана за женското здравје во лето и како да се постапи.

„Жените поминуваат повеќе време на плажа, пливаат, понекогаш и во нехигиенски води. Долгото останување во ладна вода, носењето влажни костими за капење, седењето на влажна крпа, носењето несоодветна облека се исто така фактори на ризик за развој на инфекции, забележува д-р Костиќ.

Најчести инфекции кои демнат во лето се кандида, ешерихија коли и други цревни бактерии. Тоа се всушност бактерии и габи кои вообичаено се наоѓаат во урогениталниот тракт на жената, но во многу мал број, забележува д-р Костиќ. Сè додека има многу лактобацили, добрите бактерии, тие штитат од сите инфекции. Меѓутоа, ако нивниот број се намали, тогаш тие габи и бактерии се размножуваат во поголем број и создаваат проблем.

„Она што го советуваме во текот на летните месеци е превентивна употреба на пробиотици, тоа се таканаречени женски пробиотици кои може да се пијат, може да се применуваат локално и секако да се води сметка за хигиената, да се носи удобна памучна облека и треба да се избегнува синтетичка долна облека, танга, да се менува костимот за капење веднаш по излегувањето од вода“, советува д-р Костиќ.

Поголемиот дел од пациентките на кои им е потребна помош обично наведуваат дека или биле на одмор и се заразиле или пливале во некој од базените. Симптомите вклучуваат проблеми во форма на зголемено лачење, чешање, непријатен мирис, проблеми со мокрење или често и болно мокрење.

„Меѓутоа, ако превенцијата не успее или има пад на имунитетот, а се појави инфекција, тогаш обично ги тестираме овие пациенти со инструкции да направат одредени брисеви и потоа да добијат терапија врз основа на резултатите“, вели д-р Костиќ.

Доколку постои сомневање за сериозна полово пренослива болест или пациентите кажат дека имале ризично сексуално однесување, примерокот од крвта секогаш се тестира за СИДА, сифилис, генитален херпес и сл.

реклама

Земјотрес во Скопје

Read more

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Здравје

Kоја храна телото ја вари најбрзо, а која најбавно?

Read more

Како да препознаете предозирање со витамин Б3?

Read more

6 производи што не смеете да ги користите кога сте изложени на сонце

Read more

4 намирници богати со влакна го подобруваат варењето

Read more
 

Магазин

Kоја храна телото ја вари најбрзо, а која најбавно?

Читај повеќе

Дали сте подготвени за второ дете?

Читај повеќе

Како да препознаете предозирање со витамин Б3?

Читај повеќе
  • filter

6 производи што не смеете да ги користите кога сте изложени на сонце

Читај повеќе

Нова јапонска апликација за запознавање им помага на осамените да најдат ВИ партнери

Читај повеќе

Како да препознаете дали сте навистина гладни или само стрвни?

Читај повеќе

Истражување откри што никогаш не треба да користите в хотел

Читај повеќе

4 намирници богати со влакна го подобруваат варењето

Читај повеќе

Психолог откри 3 типа на родители кои ги поттикнуваат своите деца да бидат разгалени

Читај повеќе