Зошто не слабеете иако вежбате?

Ф.З.
/ 22.05.2021 / 14:19

Сакате да ослабете и поради тоа неуморно вежбате, но резултатите се едвај видливи. Веројатно правите некои грешки, како на пример вежбате на празен стомак.

Иако звучи исправно да се вежба на гладно, тоа воопшто не е правилна идеја. Дека со согорите повеќе калории ако вежбате гладни е апсолутен мит. Дали вашата кола вози побрзо со празен резервоар? Дали вашио мобилен работи подобри со батерија на 5%? Истото е и со вашето тело.

Вежбајќи на гладно го мачите вашето тело кој доволно енергија за да гори калории, па ефектот поради тоа ќе биде слаб. Но, не значи и дека треба да се „натепате“ пред вежбање. Зависи од оброкот и од тоа колку количински јадете, треба да помине извесно време пред да почнете да вежбате. Доколку се предржувате кон одредена храна која е препорачлива за пред вежбење, тогапш немате гајле. Житарици, јогурт, овошје - тоа е вистинската храна за пред вежбање.

Не заборавајте ја и водата, но и не претерувајте. Малку пред вежбање, пијте и додека вежбате, малку по малку.

Кафето е исто така добар избор за пред бежбање. Не само што ве расонува, туку и ви дава енергија да се чувтсвувате порасположени за целите кои сте си ги поставиле. Но, не претерувајте со кафето: мала шоља и без шеќер, или со сосема малку. Кофеинот помага и при опоравувањето на мускулите.

Доколку во теретана прво вежбате кардио со оправдување дека тоа ви е за загревање, а потоа вежбате со тежина, престанете. На тој начин енергијата ја губите во кардио наместо на кревање тежина, а тежината е та акоја гори најмногу калории. Правете обратно: прво тежина, а на крај кардио.

Remote video URL
реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Американски дипломат дрогирал и силувал 23 девојки додека работел во амбасада во Мексико

Read more

Тетовка од сопругот украла 400.000 швајцарски франци

Read more

Фит

Вежби кои го нормализираат крвниот притисок

Read more

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more

Како да го забрзате метаболизмот по 40-тата година?

Read more

Дали се слабее со 20.000 чекори на ден?

Read more
 

Магазин

Зошто треба да пиете чај од нане?

Читај повеќе
  • filter

Лагуна во Аргентина стана розова поради загадување

Читај повеќе

Десерт на денот: Сутлијаш со малини

Читај повеќе

Вежби кои го нормализираат крвниот притисок

Читај повеќе

Пет намирници кои помагаат да ги сокриете подочниците

Читај повеќе

Како изгледаат славните личности на Instagram, а како во реалноста?

Читај повеќе
  • play_arrow

Лоши навики поради кои сте во долгови и не штедите пари

Читај повеќе

Пет знаци кои потврдуваат дека партнерот повеќе не ве привлекува

Читај повеќе

Зошто треба секој ден да јадете капини?

Читај повеќе