Зошто не треба да го полните телефонот на јавни места?

Кога е празна батеријата на мобилниот телефон сакаме само да го оживееме уредот и обично не размислуваме какви опасности демнат кога го полниме телефонот на јавно место.

Полначите поставени на јавни места, како аеродроми, библиотеки, кафулиња, ресторани и станици се таму со најдобра намера, но со себе носат ризици.

Хакерите имаат развиено софтвери кои инсталираат вируси преку USB портовите за полнење што потоа може да ви украдат податоци од уредот, па дури и пари. Методот се нарекува Juice hacking.

Хакерите се имаат „закачено“ на јавните портови за полнење и само чекаат „жртва“ – некој кој само сака да престане да светка сигналот за празна батерија на неговиот смартфон. Откако ќе се приклучите, хакерите добиваат пристап до сите податоци достапни на вашиот смартфон.

Вирусот се инсталира преку полначот, па и откако ќе се исклучите од портот или кабелот за полнење, тој и натаму може да се инфилтира во системот на вашиот телефон.

Сите ваши податоци се под голем ризик, од контакти, белешки, фотографии, документи, музички датотеки и секако, лозинки.

Како да се заштитите од ваков сајбер напад?

Наједноставниот начин е да се поштедите од потребата да го полните телефонот каде било, односно да набавите надворешна/преносна батерија (power bank)  што ќе ви го даде потребното напојување во итен случај. Исто така, оставете еден полнач на работа и ако возите автомобил, набавете USB приклучок за вакво полнење.

Ако веќе сте во ситуација да немате друг избор, има неколку начини како да се заштитите.

Исклучете го уредот. Кога вашиот смартфон е исклучен не може да пренесува податоци на компјутерски системи поврзани на јавните станици за полнење.

Користете кабел кој е само за полнење. На пазарот се достапни два вида на USB кабли, едни се само за полнење, а други се комбинирани и за пренос на податоци. Користете ги овие првите, за да спречите хакирање на вашиот уред.

Продолжете да читате: Како да го полните телефонот за да ви трае подолго батеријата?

Тагови
реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Хардвер

Intel го возвраќа ударот: Новите процесори нудат до 24 јадра и брзина од 5,8 GHz

Read more

Кои се најчестите причини зошто ви се прегрева лаптопот?

Read more

Nvidia ги претстави GeForce RTX 4080 и RTX 4090 графичките картици

Read more

Новиот Intel Raptor Lake процесор ја пробива границата од 6 гигахерци

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Заглавени во минатото: Авиокомпании сѐ уште користат флопи дискови

Читај повеќе

Диносаурусите можеби изумреле долго пред фаталниот астероид да удри во Земјата

Читај повеќе

Научниците развиваат пластика која се распаѓа во морска вода

Читај повеќе
  • play_arrow

Летечко такси Wisk  - електрично, беспилотно и со домет од 140 километри

Читај повеќе

Кои се најбрзите Android телефони во моментов?

Читај повеќе

Нобеловата награда за медицина и физиологија ја доби Швеѓанецот Сванте Паабо

Читај повеќе

Климатските промени се добра вест, но ако сте термит

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најимпресивни проекти на НАСА

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Единбург - град преполн историја и инспирација за Хари Потер

Читај повеќе