Зошто не треба да се фрла кората од портокал?

Есента е вистинско време за консумирање цитрусни овошја, а портокалите дефинитивно се на врвот на листата.

Кората од портокалот кој го јадеме секогаш ја фрламе како непотребен отпад, но и таа знае да биде корисна. Веројатно сте пробале слатко од кора од портокал, да, тоа е еден начин за нејзино искористување, меѓутоа во случајов мислиме на поинаква нејзина намена.

Белење на заби

Кората од портокал содржи природно соединение - лимонска киселина, која често е дел од пастите за заби. Самата кора може да ни помогне да ги направиме забите побели.

Природно средство за чистење

Правењето природно домашно средство за чистење на кора од портокал е лесен начин за намалување на отпадот, а притоа заштедувате и пари. Доволно е само да измешате алкохолен оцет и да додадете кора од портокал.

Тагови
реклама

Првата капсула за евтаназија одобрена во Швајцарија

Read more

Еврото какво што го знаеме наскоро заминува во историјата

Read more

Три лоши навики на интелигентните луѓе

Read more

Љубовен хороскоп: Во кои знаци се раѓаат најдобрите сопрузи?

Read more

Живот

Непријатни прашања кои никогаш не треба да ги поставувате

Read more

Пет работи за кои треба да разговарате со партнерот пред да имате бебе

Read more

Истражување: Пицата може да ја подобри продуктивноста на работното место

Read more

Три лоши навики на интелигентните луѓе

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Која храна предизвикува воспаление?

Читај повеќе

Љубовен хороскоп: Во кои знаци се раѓаат најдобрите сопрузи?

Читај повеќе

Предлог за денешниот ручек: Бело пилешко месо со праз

Читај повеќе

Неколку причини зошто треба да користите ловоров лист

Читај повеќе

Здраво и вкусно: Смути со суви сливи и ореви

Читај повеќе

Непријатни прашања кои никогаш не треба да ги поставувате

Читај повеќе

Пет работи за кои треба да разговарате со партнерот пред да имате бебе

Читај повеќе
  • play_arrow

Десет вежби за кои не вреди да си го трошите времето

Читај повеќе
  • play_arrow

Како усните да ви изгледаат поголеми и полни, без естетски зафати?

Читај повеќе