Зошто некои идни татковци чувствуваат симптоми на бременост?

Дефинитивно сте слушнале дека некои идни татковци може да добијат стомак за време на бременоста на партнерката, но стомакот и вишокот килограми не се единствените работи што може да им се случат. 

Всушност, некои мажи може да развијат голем број емоционални и физички симптоми на бременост и, иако звучи чудно, тоа се случува почесто отколку што мислите.

За оваа појава постои дијагноза, а еве што велат експертите за нејзините причини. Синдромот Couvade е термин кој ја опишува мимиката на симптомите на бременост кај мажите. Иако научниците сè уште го проучуваат, тоа не се смета за болест или психолошка состојба, туку само за симптоматска појава.

Најчестите симптоми кои идните татковци ги чувствуваат се гадење, анксиозност, промени во апетитот, намалено либидо и забоболка, а имаат тенденција да го достигнат својот врв во третиот месец од бременоста, односно кога жените имаат најизразени утрински мачнини и други труднички тегоби.

Сè почест феномен во светот, но останува незабележан

Како што пренесува Good Therapy, истражувањето спроведено на оваа тема покажало дека Couvade синдромот станува сè почест и се јавува кај 25 до 52 проценти од мажите во САД кои имаат бремени партнерки.

Иако е можно да се појават посериозни симптоми, многу мажи доживуваат само благи симптоми. Со оглед на тоа што симптомите обично исчезнуваат по породувањето, оваа состојба може да остане незабележана. Некои мажи може да се чувствуваат збунети, загрижени или вознемирени, а експертите велат дека едукацијата е најважна во овој случај.

Исто така, може да биде смирувачко да се знае дека овој синдром често се опишува како реакција на промените што ги носат бременоста и родителството, а не како знак на проблем со менталното здравје.

Тагови
реклама

Русија ја напушта УЕФА: По 9 месеци под казна смисли нов план

Read more

Девојче, злато, кукле, маче: Сексуалното вознемирување на УКИМ постои

Read more

Осум знаци дека внесувате премногу шеќер во организмот

Read more

Неделен хороскоп (28 ноември до 4 декември)

Read more

Здравје

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Read more

Овулација: Што е тоа и како точно се пресметува?

Read more

Како да ги спречите жешките бранови во менопауза?

Read more

Магнетна резонанса покажа што му прави мигрената на мозокот

Read more
 

Магазин

Руска Instagram убавица: Галина Дубененко

Читај повеќе

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Читај повеќе

Овулација: Што е тоа и како точно се пресметува?

Читај повеќе

Трамп се огради од Вест: Тој е сериозно нарушен човек кој по игра на случајот е црнец

Читај повеќе

Маск откри дека спие со два пиштола до креветот

Читај повеќе

Трикови како побрзо да ги исушите алиштата во текот на зимата

Читај повеќе

Ивана Кнол доби конкуренција во Катар, запознајте ја Магдалена Кешкиќ

Читај повеќе

На кој начин нередовниот секс влијае на психата и на телото?

Читај повеќе

Како да ги спречите жешките бранови во менопауза?

Читај повеќе