Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Историското примирје на Израел со Обединетите Арапски Емирати одекна како земјотрес во мислиманскиот свет, а набрзо потоа следуваше и примирје со Бахреин.

Во двете примирја посредуваше САД, односно Доналд Трамп. Какво е тоа примирје кога нема војна? Какво е тоа примирје со кое не се решава палестинскиот проблем поради кој и дојде до караницата на Израел со муслиманскиот свет?

Едноставно, интересот е исклучиво на САД, односно да ги обедини сите непријатели на Иран, заколнатиот непријател на САД. Иран го мрази Израел, но истовремено е непријател и со земјите од Арапскиот полуостров.

Оттаму логиката: непријателот на мојот непријател станува мој пријател. Победник - САД.

реклама

Свет

Гебрејесус: Постои ризик сиромашните да бидат прегазени во стампедото за вакцина

Read more

Израел годинава извршил 35 напади врз Сирија

Read more

Воздухот во Европа е значително подобрен, но сепак предизвикува многу смртни случаи

Read more

Масовно тестирање во Италија откри 3.180 асимптоматски случаи

Read more

Нови видеа

play_arrow

Џастин Бибер и Шон Мендес пеат за предизвиците на славата во „Monster“

Read more
play_arrow

Погледнете како F-22 Raptor ѝ пркоси на гравитацијата

Read more
play_arrow

Идеја за појадок: Чоколадни крофни

Read more
play_arrow

Што се случува со стадионот на духови во Валенсија?

Read more
play_arrow

Модна приказна: Костимите во четвртата сезона на „The Crown“

Read more
play_arrow

Германска реклама за борба против COVID-19 стана хит на интернет

Read more
play_arrow

„The Surgeon's Cut“ - нова документарна серија на Netflix

Read more
play_arrow

10 раси на кучиња што се најлесни за дресирање

Read more
play_arrow

Каде се сега: Седумте најмлади играчи на ЕУРО 2008

Read more
play_arrow

Како се менувало човечкото лице низ еволуцијата?

Read more
play_arrow

Топ 10 комедии за кои сте заборавиле дека се одлични

Read more
play_arrow

Новиот филм за Том и Џери ќе ги оживее спомените од детството

Read more