Зошто почна да паѓа вредноста на доларот?

На светските берзи вредноста на доларот во однос на кошницата валути падна минатата недела, по шест недели последователен раст, при што курсот на еврото во однос на американската валута се оддалечи од најниските нивоа во последните пет години.

Индексот на доларот, кој го покажува движењето на вредноста на САД во однос на другите шест главни светски валути, падна за 1,5 отсто минатата недела, на 102,96 поени.

Доларот ослабе за 1,5 отсто во однос на европската валута, па цената на еврото скокна на 1,0570 долари.

Курсот на доларот падна и во однос на јапонската валута, втора недела по ред, за 1,1 отсто, на 127,85 јени.

Пред десет дена индексот на доларот достигна 105,01 поен, највисоко ниво од 2002 година, додека еврото падна на 1,0348 долари, најниско ниво од почетокот на 2017 година.

Причините за тоа се очекувањата во однос на зголемувањето на каматните стапки на Федералните резерви на САД. За да ја ограничи инфлацијата, која лебди на највисокото ниво во последните 40 години, над 8 отсто, ФЕД ги зголеми клучните каматни стапки за 0,75 процентни поени од март, што се движи од 0,75 до 1 отсто.

„На доларот му треба пауза“

Со оглед на тоа што се очекува раст на каматните стапки во наредните месеци, пазарот на пари проценува дека основната каматна стапка на ФЕД до јули ќе биде меѓу 1,75 и 2 отсто, а до крајот на годината околу 3 отсто.

„По неодамнешниот силен раст на доларот, потребен е прекин“, пишува Јонас Голтерман, аналитичар во „Капитал економикс“, во преглед на состојбата на пазарот.

За слабеењето на доларот придонесе и остриот пад на цените на акциите на Волстрит седма недела по ред, поради што инвеститорите засолниште за капитал побараа во валути кои се сметаат за побезбедни во неизвесни времиња.

Како резултат на тоа, минатата недела јапонскиот јен и швајцарскиот франк зајакнаа во однос на доларот.

И еврото минатата недела зајакна во однос на доларот, па неговиот курс се оддалечи од најниските нивоа во последните пет години.

Еврото со месеци е под притисок поради руската инвазија на Украина, но и доцнењето на Европската централна банка (ЕЦБ) во заострувањето на монетарната политика.

Сепак, поради рекордно високата инфлација во еврозоната, ЕЦБ неодамна објави дека би можела да ја заврши својата програма за откуп на стимуланси на почетокот на третиот квартал и да ги зголеми каматните стапки во јули.

Тагови
реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Украинки продадоа разголени фотографии за 800.000 долари за помош на својот народ

Read more

Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

Read more

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Read more

Бизнис

Раст на цената на златото по најавата дека Г7 ќе забрани увоз од Русија

Read more

Унгарска MOL го ограничува купувањето горива

Read more

Цените на нафтата стагнираат

Read more

Норвешка ѝ доаѓа на помош на ЕУ откако Русија ја намали испораката на гас

Read more
 

Вести

Сончево и топло, попладне појава на пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

Усвоени измените со кои трговците во туристичките места ќе можат да работат во недела и на празници

Читај повеќе
  • play_arrow

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Читај повеќе

Одмазда за Калининград: Литванија изложена на голем сајбер напад од Русија

Читај повеќе

Раст на цената на златото по најавата дека Г7 ќе забрани увоз од Русија

Читај повеќе

Одземени лиценците на БЕГ и за дистрибуција и снабдување со топлинска енергија

Читај повеќе

Русија не може да го плати надворешниот долг за првпат по Октомвриската револуција од 1917 година

Читај повеќе

Употребата на придавката за граѓаните на Северна Македонија е ненамерна грешка, велат од Кабинетот на Макрон

Читај повеќе

180 ковид-позитивни во изминатите три дена, починати нема

Читај повеќе