Зошто роботот ANYmal е сериозна конкуренција на Spot?

Популарниот робот-куче Spot на компанијата Boston Dynamics доби сериозна конкуренција. Швајцарската компанија ANYbotics го претстави ANYmal, робот дизајниран да патролира низ индустриски комплекси и да истражува тешко пристапни локации.

Опремен со софистицирани оптички, аудио и топлотни сензори, како и со посебна камера, со леснотија го скенира опкружувањето.

Роботот располага со AI алгоритам со кој детектира потенцијален проблем и испраќа извештај до дежурниот техничар. На овој начин се скратува време за дијагностика и решавање проблеми.

Кога ќе ја заврши задачата, роботот автоматски се приклучува на станица за полнење, а неговата батерија гарантира автономија до 90 минути.

Отпорен е на прашина и на вода, па може да се користи во сите услови.

Remote video URL
Тагови
реклама

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Read more

Колку често жените сакаат да водат љубов?

Read more

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Read more

Вести

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Read more

Објавени фотографии од кинескиот ровер на Марс

Read more

Sony претстави професионален дрон вреден 9.000 долари

Read more

Археолози најдоа кокошкино јајце старо 1.000 години во септичка јама

Read more
 

Гик

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Epic Games ја подарува акционата авантура Control вредна 30 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 нови видеоигри во јуни 2021

Читај повеќе
  • filter

Објавени фотографии од кинескиот ровер на Марс

Читај повеќе
  • filter

OnePlus го претстави смартфонот Nord CE, пристигнува во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony претстави професионален дрон вреден 9.000 долари

Читај повеќе
  • filter

Археолози најдоа кокошкино јајце старо 1.000 години во септичка јама

Читај повеќе

Зошто треба да го избришете FB Messenger?

Читај повеќе