Зошто се фрла сол на патиштата и во лето?

Сликата на камиони што фрлаат сол на патиштата ја поврзуваме со зимата, но ова не е единственото време од годината кога се користи индустриска сол на патиштата.

Солта на патиштата за време на снежни врнежи и мраз нѐ спасува од лизгање и губење контрола над возилото, додека во текот на жешките летни месеци има сосема друга функција.

Имено, во лето може да се користи за спречување на топење на асфалтот со апсорпција на влага од околниот воздух и ладење на асфалтот.

Исто така, се отстранува вишокот на влага од самиот асфалт, што го прави помалку леплив и спречува негова деформација и оштетување.

Друга опција е истурање на слој прав од тврд камен врз асфалтот, со што се стабилизира мекиот битумен и површината на патот.

Различни земји прифаќаат различни методи. Така, на пример, во континентална Европа (Холандија) користат сол за време на летните жештини, додека Британците преферираат да истураат слој од фино иситнети камени честички на патиштата.

Овој втор метод е попопуларен кај сопствениците на постари автомобили, бидејќи каросеријата на овие возила не е толку добро заштитена од корозија како кај новите.

реклама

Во кои години жените имаат најголем сексуален нагон?

Read more

Босна има мал излез на море, но и една прекрасна плажа

Read more

Научници сакаат да го „оживеат“ изумрениот тасманиски тигар

Read more

Хороскопски знаци кои најдобро знаат како да уживаат во животот

Read more

Авто новости

Поглед во внатрешноста на претстојниот теренец EQE на Mercedes

Read more

Електричниот камион Tesla Semi ќе стигне до своите први клиенти на крајот на годинава

Read more

Како големината на тркалата влијае на вашиот автомобил?

Read more

Audi подготвува неколку нови модели, меѓу кои и Q9

Read more
 

Автомобили

  • filter

Поглед во внатрешноста на претстојниот теренец EQE на Mercedes

Читај повеќе

Електричниот камион Tesla Semi ќе стигне до своите први клиенти на крајот на годинава

Читај повеќе
  • play_arrow

Како големината на тркалата влијае на вашиот автомобил?

Читај повеќе

Audi подготвува неколку нови модели, меѓу кои и Q9

Читај повеќе

Одиме на летување: Зошто е важно возачот да биде одморен пред одмор?

Читај повеќе

FZero со 1.169 КС е новиот бетмобил дизајниран за патеки

Читај повеќе
  • filter

Кои се десетте најбрзи електрични автомобили?

Читај повеќе

Германците не се откажаа од возење автомобили и покрај билетите за јавен превоз од 9 евра

Читај повеќе

Маск за конкурентот Lucid: Правам повеќе деца отколку тие автомобили

Читај повеќе