Зошто се јавува болка во рака после вакцинација?

Болката во раката е типична нуспојава по вакцина против COVID-19 и може да има чудни и збунувачки форми.

Додека некои луѓе чувствуваат само болка, други имаат силна болка што се движи од раката надолу по страната на телото, болка што се движи кон рамењата или дури болка што се претвора во трнење во рацете.

Постои прилично едноставно објаснување зошто луѓето чувствуваат болка на местото на инјектирање. Ешли З. Ритер, постдокторски соработник на Универзитетот во Пенсилванија и главен клинички директор на „Dear Pandemica“, вели дека тоа е чест несакан ефект на секоја вакцина. Инјектирањето на вакцината во мускулот на раката всушност го стимулира имунолошкиот систем.

– Кога таа течност ќе влезе во мускулот, телото испраќа бели крвни зрнца и лимфна течност во таа област за да се изгради имунолошки одговор. Ова е токму она што сакаме да се случи, но може да биде малку непријатно. Болката што ја чувствувате е резултат на активност што се случува во вашето тело, објасни Ритер.

Зголемената количина на течност во лимфните јазли во близина на местото на инјектирање често предизвикува болка во мускулите, а понекогаш и под пазувите или градите.

Отечен лимфен јазол може да се појави на мамографија, па експертите препорачуваат ваков преглед да се избегнува некое време по примање вакцина.

Кога имунолошкиот одговор и оток ќе се повлечат, болката ќе исчезне за неколку часа до неколку дена. Ако болката е многу силна, д-р Шерил Решинос предлага да се чека 12 часа за телото да развие целосен имунолошки одговор, а потоа да се земаат лекови против болки, препорачани од лекар.

Ако симптомите значително влијаат на способноста за функционирање и ако се надвор од опсегот на очекуваните несакани ефекти, секако треба да контактирате со лекар, советува Ритер. 

Тагови
реклама

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Read more

Колку често жените сакаат да водат љубов?

Read more

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Read more

Здравје

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Read more

Кина ја одобри Sinopharm за деца поголеми од 3 години

Read more

Знаци кои откриваат дека ви е потребен одмор

Read more

Како треба да се однесуваат невакцинираните кога ќе се укине мерката за носење маски?

Read more
 

Магазин

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Читај повеќе

Женка бел носорог стигна во Јапонија во потрага по партнер

Читај повеќе

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Читај повеќе

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешко на индиски начин

Читај повеќе
  • filter

Ferrari влегува во светот на модата - дали би ги носеле овие креации?

Читај повеќе
  • filter

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Читај повеќе
  • play_arrow

Фитнес инфлуенсерка укажува каде најчесто грешиме кога вежбаме

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Чудесниот остров во Хрватска што личи на отпечаток од прст

Читај повеќе