Зошто се враќаме здебелени од летен одмор?

А.С.
/ 02.07.2022 / 12:30

На годишен летен одмор одиме за да се опуштиме, а тоа значи дека ќе се опуштиме и во навиките на јадење и физичка активност. Тоа веднаш се покажува на линијата или на вагата.

Секој има потреба од одмор и релаксација од стресот, а тоа често вклучува и фина храна и некои алкохолни пијалоци. И, тоа е во ред, сѐ додека не претераме и сфатиме дека сето тоа почнува да се одразува на килажата.

Ова се едни од најлошите навики, кои скоро сите ги прават кога се на летен одмор и се здебелуваат.

Не пиете доволно вода

Бидејќи го носите шишето со вода насекаде, треба да го носите и на одмор. Без разлика дали сте на активен одмор или уживате на плажа, важно е да пиете доволно вода. Така се ладиме, но исто така ја надополнуваме течноста што телото ја изгубила преку потењето.

„Заборавате“ да ја спакувате облеката за вежбање

Најдовте место во куферот за комбинации за сите временски услови, но не и за облеката за вежбање? Ако не понесете опрема за вежбање, многу е веројатно дека нема да извежбате ниту еднаш додека сте на одмор, а со опуштеноста во однос на исхраната, ќе направите двојно поголема штета.

Јадете сè

Без разлика дали сте во хотел каде имате понуда „all inclusive“ или сте во нова и непозната дестинација и сакате да ги испробате сите специјалитети, ова не е добро за вашата линија. Кога ќе пробате од сè по малку, калориите се натрупуваат во текот на денот, и ако не вежбате, нема каде да ги потрошите.

Пиете само коктели

Алкохолните пијалоци сами по себе се празни калории, а коктелите се уште и полни со шеќер. Сето ова во никој случај не оди во прилог на вашата линија.

Легнувате доцна и спиете до доцна

Добро е познато дека недостатокот на сон лошо влијае на телото, па дури и на телесната тежина. Телото едноставно нема доволно време да се опорави и да се одмори и немате доволно енергија за вежбање во текот на денот.

Откако ќе легнете доцна, спиете повеќе следното утро, а тоа не е добитна комбинација за одржување на линијата. Имено, едно истражување покажало дека луѓето кои стануваат подоцна внесуваат скоро 300 калории повеќе дневно отколку ранобудниците.

Го прескокнувате појадокот

Едноставно кажано, луѓето кои појадуваат здрав и нутриционистички богат појадок, во просек губат повеќе тежина од оние кои го прескокнуваат тој оброк.

реклама

Во кои години жените имаат најголем сексуален нагон?

Read more

Босна има мал излез на море, но и една прекрасна плажа

Read more

Научници сакаат да го „оживеат“ изумрениот тасманиски тигар

Read more

Хороскопски знаци кои најдобро знаат како да уживаат во животот

Read more

Фит

Пет причини зошто одењето по песок е здраво

Read more

Проверете колку сте издржливи: 24 минути комплексни јога вежби

Read more

Најдобрите пилатес вежби за совршени нозе

Read more

20-минутни вежби за задник со Памела Рајф

Read more
 

Магазин

Четири едноставни работи кои целосно ќе ви го променат животот

Читај повеќе

Три причини зошто не е добро да пиете вода во текот на оброк

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога Дубаи „исчезна“ во песочна бура

Читај повеќе

Во кои години жените имаат најголем сексуален нагон?

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои најдобро знаат како да уживаат во животот

Читај повеќе

Пет причини зошто одењето по песок е здраво

Читај повеќе

Хормонот на стрес ги продолжува симптомите на ковид, покажа студија

Читај повеќе

Се оствари неславното предвидување на Баба Ванѓа за 2022 година

Читај повеќе

Наизглед бесмислени тврдења кои науката ги докажа како вистинити

Читај повеќе