Зошто секое утро треба да пиете маслиново масло?

Лековитите својства на маслиновото масло се познати уште одамна. Ладно цедено маслиново масло е добар извор на витамин Е, кој има моќно антиоксидантно делување и е извор на незаситени масни киселини кои го штитат здравјето на целокупниот организам.

Досегашните истражувања покажаа дека маслиновото масло е одлично е за здравјето, затоа што го намалува ризикот од настанување на рак на дебелото црево, болести на црниот дроб, астма, дијабетес и помага за намалување на холестерол. Секојдневно земајте маслиново масло затоа што може да го подобри вашето здравје и изглед, тврдат научниците.

На Медитеранот, маслиновото масло служело како средство за плаќање, а во средниот век се користело за плаќање наместо готовина. Го употребувале како лек, козметичка состојка, а златарите со маслиново масло ги полирале драгите камења.

Камен во бубрег

Пет дена пред појадок, ручек и вечера, земајте лажичка нерафинирано маслиново масло и можете да додадете малку сечкан магдонос.

Варење на храна

Пијте лажичка маслиново масло секое утро пред јадење.

Висок притисок

Сварете 20 маслинови лисја во 300 мл вода. Потоа тргнете од оган, засладете го со шеќер и пијте два пати на ден, пред појадок и вечера.

По срцев удар

Измешајте две лажички сечкан маслинов лист и сипете во 700 мл врела вода. Додадете една лажица лист од нане и цвет од лаванда, оставете да отстои два часа, исцедете и пијте 100 мл секој час.

реклама
Мразот на Антарктикот се топи со алармантна брзина

Мразот на Антарктикот се топи со алармантна брзина

Read more
НАСА детектира силна експлозија на метеори

НАСА детектира силна експлозија на метеори

Read more
Новогодишна елка од луѓе за Гинисов рекорд на плоштад „Македонија“

Новогодишна елка од луѓе за Гинисов рекорд на плоштад „Македонија“

Read more
Терапијата на двата лека дава резултати, но најтешката форма на коронавирусот тешко се третира

Терапијата на двата лека дава резултати, но најтешката форма на коронавирусот тешко се третира

Read more

Здравје

Пациентите по COVID-19 страдаат од посттрауматско нарушување, анксиозност и кошмари

Read more

Д-р Фаучи: Без маски во друштво? Само ако сите се вакцинирани

Read more

Која е поврзаноста меѓу спиењето и менталното здравје?

Read more

Што се случува со нашето тело ако седиме премногу секој ден?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Жените кои го променија светот

Читај повеќе

CAT техника - сигурен пат до женски оргазам

Читај повеќе
  • play_arrow

Човекот кој остана во близина на Фукушима за да спасува мачки

Читај повеќе

Пациентите по COVID-19 страдаат од посттрауматско нарушување, анксиозност и кошмари

Читај повеќе

Британците збеснаа поради интервјуто на Меган и Хари: Ова е предавство

Читај повеќе

Додека локалците умираат во болниците, туризмот „цвета“ и покрај пандемијата

Читај повеќе

Д-р Фаучи: Без маски во друштво? Само ако сите се вакцинирани

Читај повеќе

Март ќе биде тежок месец за овие три хороскопски знаци

Читај повеќе
  • play_arrow

Први во светот: Норвешка ќе гради тунел за бродови

Читај повеќе