Зошто сум за абортус

Откако Врховниот суд на САД го укина правото на абортус, се крена голема галама низ целата територија на Соединетите Американски Држани поради ова укинато право на жените.

Ова е коментар на Ејми Лин Џордан од Флоренс, Јужна Каролина.

Јас сум за Беки, која при нејзиното 20-неделно анатомско скенирање дозна дека новороденчето што беше толку возбудена да го донесе на овој свет се развило без органи кои го одржуваат живот.

Јас сум за Сузан, која беше сексуално нападната додека се враќаше од работа, само за да дојде до ужасно сознание дека нејзиниот напаѓач го засадил своето семе во неа кога таа еден месец подоцна доби позитивен резултат од тестот за бременост.

Јас сум за Тереза која хеморагирала поради абрупција на плацентата, поради што нејзините родители, брачниот другар и децата мораат да донесат невозможна одлука дали да ја спасат неа или нејзиното неродено дете.

Јас сум за малата Кети на која невиноста ѝ ја одзеде некој на кој требаше да може да му верува, а нејзиното 11-годишно тело не е доволно зрело за да ги поднесе последиците од тоа предавство.

Јас сум за Мелиса, која работи две работи само за да врзе крај со крај и мора да избере дали да донесе уште едно дете во сиромаштија или да ги нахрани децата што веќе ги има бидејќи нејзиниот сопружник се откажал од неа.

Јас сум за Британи која сфаќа дека на ниту еден начин не е финансиски, емоционално или физички способна да одгледува дете.

Јас сум за Емили која помина низ ИВФ, завршувајќи со 6 остварливи имплантирани јајце клетки кои бараат селективно намалување за да се осигура безбедноста на неа и БЕЗБЕДЕН број на фетуси.

Јас сум за Џесика која КОНЕЧНО добива сила да се оттргне од нејзиниот физички нападен сопруг само за да открие дека носи дете на ова чудовиште.

Јас сум за Ванеса која отиде на закажаниот преглед после ГОДИНИ обидувајќи се да забремени, само за да слушне тишина каде што требаше да има чукање на срце.

Јас сум за Линдзи која ја изгуби невиноста во втора година средно и поради скинат кондом сега треба да избере дали ќе биде мајка тинејџерка или само тинејџерка.

Јас сум за Кортни која штотуку дозна дека е во 13-тата недела, но јајцето никогаш не излегло од јајцеводот, па или ќе ја прекине бременоста или ризикува да умре од внатрешно крварење.

Можете да се расправате и колку што сакате да кажувате дека јас сум за избор, но вистината е:
Јас сум за живот.
Нивните животи.
Животот на жените.

Вие не можете да избирате кои сценарија треба да се прифатат. Не се работи за тоа со кои приказни не се согласувате. Станува збор за борба за жените во приказните со кои се согласувате и за ИЗБОРОТ што е направен.

Правата на жените се наменети за заштита на СИТЕ жени, без разлика на нивната ситуација!

Абортусот е здравствена заштита.

Тагови
реклама

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Што значи сиромаштија во богатата Германија?

Read more

Што открива за вас датумот на кој сте родени?

Read more

Кои луѓе никогаш не треба да пијат кафе?

Read more

Здравје

Чистење на црниот дроб: Еликсир од три состојки кој ги елиминира мастите и токсините

Read more

Кои луѓе никогаш не треба да пијат кафе?

Read more

Радикално чистење на крвните садови - метод кој го регулира холестеролот за 40 дена

Read more

Истражување: Секое осмо лице заразено со Ковид има долготрајни симптоми

Read more
 

Магазин

Предупредувачки знаци дека сте во врска со партнер кој може да стане насилен

Читај повеќе

Што открива за вас датумот на кој сте родени?

Читај повеќе

Чистење на црниот дроб: Еликсир од три состојки кој ги елиминира мастите и токсините

Читај повеќе

Како совршено да сварите тестенини?

Читај повеќе
  • play_arrow

15 неверојатни откриени артефакти

Читај повеќе

Или ги знаете, или сте еден од нив - хороскопски знаци кои се шампиони во трошење

Читај повеќе

Кои луѓе никогаш не треба да пијат кафе?

Читај повеќе
  • filter

Битолската мода низ објективот на браќата Манаки

Читај повеќе

Како да го изберете идеалниот стан за живеење под кирија?

Читај повеќе