Зошто токму сега се појавуваат нови варијанти на коронавирусот?

Како и секој вирус, SARS-CoV-2 постојано мутира од почетокот на пандемијата. До ноември 2020 година, се чини дека тоа не беше важно. Тогаш, научниците во Велика Британија забележаа алармантна промена: Вирусот се мутираше на начин што го правеше попренослив. За еден месец, слични извештаи се појавуваа низ целиот свет. Одеднаш, се чинеше дека вирусот се менува со застрашувачка брзина.

SARS-CoV-2 всушност, не мутирал побрзо. Наместо тоа, дозволувајќи му да се шири низ целиот свет, ние само му дадовме сѐ повеќе и повеќе можности да мутира додека се мултиплицира. Резултатот е дека, по безброј случајни мутации, постојат знаци дека вирусот почнува да се прилагодува на нашата природна одбрана. И бидејќи е сосема нормално вирусот да се менува со текот на времето, не треба да очекуваме да престане. Единствениот вистински начин да се запрат тие промени е да престанеме да му даваме толку многу можности на вирусот.

реклама

Наука

Научници открија 28 непознати вируси замрзнати во глечери

Read more

Изум на иднината: Биоразградлива пластика што се распаѓа на сонце и воздух

Read more

Дали во 2040 година нè очекува глобална катастрофа?

Read more

Необјаснетите кратери на Месечината уште ги интригираат космолозите

Read more

Нови видеа

play_arrow

Фејл компилација на неделата

Read more
play_arrow

Застрашувачки момент кога ајкула ненадејно тргна кон пливач

Read more
play_arrow

Што ако би можеле да го посведочите крајот на светот?

Read more
play_arrow

Нема живот, само ужас: 10 најстрашни планети во универзумот

Read more
play_arrow

Топ 5 нови видеоигри за август 2021

Read more
play_arrow

Прошетка низ ирските замоци

Read more
play_arrow

Необјаснетите кратери на Месечината уште ги интригираат космолозите

Read more
play_arrow

10-минутен тренинг за истегнување на телото

Read more
play_arrow

Ја побара за жена пред публика, но остана шокиран од нејзината реакција

Read more
play_arrow

Девет работи што треба да ги правите пред тренинг

Read more
play_arrow

Објавен финалниот трејлер за „Snake Eyes“

Read more
play_arrow

Како да си ја сакате работата?

Read more