Зошто треба да го избришете FB Messenger?

Корисниците на Facebook Messenger можеби ќе размислат да се откажат од популарната апликација по совет на експертот за сајбер безбедност Зак Дофман.

Тој вели дека со користење на услугите во сегашната состојба може сериозно да се ризикува пресретнување на пораките испратени преку платформата.

„Треба да ја префрлите лична комуникација и разговорите и сè што сакате да остане безбедно, барем на WhatsApp - или, уште подобро, на Signal“, ги предупредува Дофман сите корисници, во текстот објавен во Forbes.

Звучи прилично драматично, но тој има многу добра поента. За оние кои не се свесни, Messenger допрва треба да воведе end-to-end енкрипција во својот сервис како стандардна опција. Без да скокате во поставките, започнете нов разговор - вашите пораки нема да бидат заштитени од љубопитните погледи. Ова во основа значи дека сè што е испратено помеѓу уредите може да биде пресретнато и читано од трети лица.

Додека WhatsApp, покрај Signal, е една од оние апликации што воведоа ваков тип на енкрипција, Messenger заостанува. Може да се испрати шифрирана порака преку таен разговор во Messenger, но ова не е вклучено по дифолт и не функционира кај групни разговори.

Компанијата е свесна дека не ја исполнува оваа безбедносна мерка, во неодамнешната објава на нејзината веб-страница се вели: „Ние работиме напорно за да воведеме стандардна енкрипција од крај до крај во сите наши услуги за пораки“. Messenger се подобрува бидејќи Facebook неодамна воведе бројни алатки за приватност и безбедност, вклучувајќи повеќе поставки за приватност, заклучување апликации, посигурни барања за пораки, ограничувања за препраќање пораки и многу повеќе.

Сепак, нема значајна енкрипција и сè додека не биде воведена во 2022 година, можеби е поумно да се најде друг начин за комуникација со пријателите и семејството.

реклама

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Заев: Со ДУИ, БЕСА и ДПА заедно ќе настапиме на локалните избори

Read more
Скопјанец ја претепал мајка си бидејќи не му купила ракија

Скопјанец ја претепал мајка си бидејќи не му купила ракија

Read more
Топ 10 најдобри видео игри за 2017 година

Топ 10 најдобри видео игри за 2017 година

Read more

Софтвер

Snapchat бележи најголем раст, сега има 293 милиони корисници

Read more

Претставен Windows 365 – кои погодности ги нуди?

Read more

Три корисни трикови за iPhone што треба да ги знаете

Read more

Google забрани уште 25 Android апликации  - избришете ги веднаш

Read more
 

Гик

Лиценциран автомобил на Ferrari пристигна во играта Fortnite

Читај повеќе

Snapchat бележи најголем раст, сега има 293 милиони корисници

Читај повеќе

Instagram ќе го преведува вашето Story на повеќе од 90 јазици

Читај повеќе
  • play_arrow

Откриј ја моќта на новиот Asus Zenbook Flip 13 (UX363)

Читај повеќе
  • play_arrow

Научници открија 28 непознати вируси замрзнати во глечери

Читај повеќе
  • play_arrow

Роверот Perseverance се подготвува да ги земе првите примероци од Марс

Читај повеќе

Русија парично ги казни Facebook и Telegram

Читај повеќе

PES го менува името во eFootball и станува бесплатна

Читај повеќе

Полначот HyperCharge на Xiaomi ќе го полни телефонот за 8 минути

Читај повеќе