Зошто треба да ја наведнете главата напред кога ви тече крв од носот?

Целиот живот сме биле во заблуда мислејќи дека кога ни тече крв од носот треба да ја зафрлиме главата наназад. Всушност, е обратно, треба да ја наведнеме главата напред.

Ако почне да ви тече крв од носот, треба да го издувате за да може да излезе згрутчената крв и главата да ја наведнете напред. Ако ја зафрлите наназад желудникот и белите дробови ќе се полнат со крв, а тоа може да предизвика повраќање или гушење.

Наместо тоа, наведнете ја главата напред додека крвавењето не престане, гласи советот на поранешната австралиска болничарка Ники чие видео на Instagram има над 4.000 лајкови, а многу родители признаа дека досега не биле свесни што може да се случи кога главата ја зафрламе наназад.

Тагови
реклама

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Се појави нов опасен тренд

Read more

Дали можете да пиете андол и аспирин откако сте примиле вакцина AstraZeneca?

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Здравје

Јогуртот и кефирот прават чуда за имунитетот

Read more

Истражување: Лекови базирани на антитела штитат од COVID-19

Read more

Боледувањето од британскиот сој не е толку тешко како што се стравуваше

Read more

Корисни трикови како да се ослободите од мачнина

Read more
 

Магазин

  • filter

Како ќе изгледаа денес да беа живи: Елвис, Мерилин, Ленон, Дијана...

Читај повеќе

Јогуртот и кефирот прават чуда за имунитетот

Читај повеќе

Три работи во домот коишто треба почесто да ги чистите

Читај повеќе

Најдобри години за брак: Лавовите не се даваат до 38, Ракот рано скока во тавче

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да ги избелите забите на природен начин?

Читај повеќе

Истражување: Лекови базирани на антитела штитат од COVID-19

Читај повеќе

Сахара и Антарктик се послични отколку што мислиме

Читај повеќе

Боледувањето од британскиот сој не е толку тешко како што се стравуваше

Читај повеќе

Идеја за денешниот ручек: Полнети пилешки гради

Читај повеќе