Зошто треба да јадете малини?

Малините го зајакнуваат имунитетот и срцето, ја нормализират крвната слика и го регулираат шеќерот во крвта. Еве уште неколку дополнителни причини кои ќе ви покажат зошто е добро да го консумирате ова овошје секој ден.

Малините содржат најголема количина на растителни влакна. Една шолја малини содржи 8 г растителни влакна што е 32 % од дневниот препорачан внес.

Растителните влакна го чистат телото од непотребните токсини, помагаат против воспаление во цревата, а можат да ви помогнат и да ослабете.

Содржат голема количина на витамин Ц, манган, витамин К, магнезиум, фосфор, калиум, бакар, калциум, тиамин, цинк, како и витамини Е, А и Б6.

Малините се богати и со антиоксиданси кои спречуваат појава на рак, дијабетес и кардиоваскуларни заболувања. Исто така, докажано е дека антиоксидансите спречуваат стареење.

реклама

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Read more

Што ќе се случи ако правите 300 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Read more

Кит проголта нуркач, па го исфрли неповреден

Read more

Путин: Замислете да испратиме војска до вашите граници

Read more

Здравје

Научно докажано: Боењето и цртањето ги намалуваат стресот и анксиозноста

Read more

Како учењето на странски јазици влијае врз развојот на мозокот кај децата?

Read more

Најголемите митови за автофагија

Read more

Забранети комбинации на храна што сите ги правиме

Read more
 

Магазин

Идеја за десерт: Павлова торта

Читај повеќе
  • filter

Пентхаус во Мајами е најскапата недвижност платена со криптовалута

Читај повеќе
  • play_arrow

Дупка „проголта“ паркиран автомобил во Индија

Читај повеќе

Научно докажано: Боењето и цртањето ги намалуваат стресот и анксиозноста

Читај повеќе
  • play_arrow

Поради убавата насмевка го сметаат за најзгодниот учител во Австралија

Читај повеќе

Секс ситуации во кои жените најмногу грешат

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако правите 300 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Читај повеќе

Како учењето на странски јазици влијае врз развојот на мозокот кај децата?

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои најчесто се вљубуваат во погрешни личности

Читај повеќе