Зошто треба да јадете урми?

Урмите се корисни во борбата против многу болести.

Богати се со витамини, минерали и влакна и се одлична замена за чоколадо и друга слатка храна.

За што сè е добро да јадете урми?

Го намалуваат холестеролот

За луѓето коишто имаат покачен холестерол, урмите се одлично овошје. Се верува дека овие слатки плодови го намалуваат лошиот холестерол во организмот. 

Го зајакнуваат срцето и крвните садови

Доколку имате ослабнат срцев мускул или некој друг вид на срцеви заболувања, јадете урми. Оставете ги да отстојат преку ноќ потопени во вода.

Наутро исчистете ги од семките, смелете ги во блендер заедно со вода. Неколку пати дневно консумирајте една лажица од оваа смеса.

Го намалуваат притисокот

Урмите се богати со калиум, а содржат многу малку натриум. Порција од пет или шест урми има околу 80 мг магнезиум, минерал кој придонесува за ширењето на крвните садови.

Истражувањата покажуваат дека доколку внесете 370 мг дневно од овој минерал го намалува крвниот притисок.

Штитат од мозочен удар

Благодарение на богатата содржина со калиум, урмите се покажаа како одлично средство за одржување на здравјето на нервниот систем.

Истражувањата покажаа дека поголем внес на калиум може да го намали ризикот од мозочен удар за неверојатни 40 проценти.

реклама

Како изгледаат првите Viber стикери со македонски знаковен јазик?

Read more

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Read more

Русија официјално ги прогласи САД и Чешка за непријателски држави

Read more

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Read more

Здравје

Зголемувањето на дозата на антибиотици може да „зајакне“ некои бактерии

Read more

Што ќе се случи во вашето тело ако престанете да јадете јајца?

Read more

Која храна ги ублажува менструалните болки?

Read more

Што ќе се случи во вашето тело ако престанете да јадете овошје и зеленчук?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

За меки стапала - домашен спа педикир со две состојки

Читај повеќе
  • play_arrow

Принц Хари: Стисни заби и заврши си ги должностите? Не го сакав тоа

Читај повеќе

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Читај повеќе
  • play_arrow

Лосос на три начини

Читај повеќе

Кои се протоколите и условите за патување и престој во Грција?

Читај повеќе

Зголемувањето на дозата на антибиотици може да „зајакне“ некои бактерии

Читај повеќе
  • play_arrow

Мислиш дека ги знаеш најпознатите лого дизајни?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да му пристапите на куче на безбеден начин?

Читај повеќе