Зошто треба да пиете чај од нане?

 

Многу луѓе пијат чај од нане затоа што уживаат во неговиот вкус, но исто така знаат дека има и многу предности од него.

Чајот од нане може да помогне во борбата против лошиот здив. Истражувањето од 2017 година покажа дека со чајот од нане и лимон може да се ослободите од лошиот здив.

Друго истражување спроведено во 2015 година докажа дека маслото од нане има антибактериски својства која можат да ви помогнат во спречување од појава на кариес.

Чајот од нане ги ублажува и симптомите на мигрена. Исто така може да ви помогне да ги ублажите инфекциите на горните дишни патишта и носот.

Луѓето уште одамна го користат чајот од нане за дигестивни проблеми како што се нервозен желудник, гасови и надуеност. Ги ублажува и грчевите кои се предизвикани од менструација.

Овој чај не содржи кофеин, но влијае позитивно на менталниот капацитет. Нането го подобрува расположението и меморија.

Сакате да се oслободите од вишокот килограми? Шолја чај од нане ќе ви помогне да останете сити во текот на денот. На овој начин нема да внесувате премногу калории и ќе ослабете.

реклама

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Read more

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Read more

Пет навики кои ги има скоро секој, а кои привлекуваат лоша енергија во домот

Read more

Здравје

Студија: Вакцинираните трудници ги пренесуваат антителата на бебињата

Read more

Најчести митови за контрацепција што се опасни по здравјето

Read more

Мастите не дебелеат, „виновни“ се шеќерите

Read more

Митови и вистини за зелениот лиснат зеленчук

Read more
 

Магазин

Пет навики кои ги има скоро секој, а кои привлекуваат лоша енергија во домот

Читај повеќе

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Читај повеќе
  • filter

Неколку идеи за есенска декорација кои не чинат многу

Читај повеќе

Трикови за чистење со домашни намирници

Читај повеќе

Дали постои љубов на прв поглед?

Читај повеќе

Крцкаво однадвор, меко одвнатре: Најдобриот рецепт за пилешко во бел сос

Читај повеќе

Шефе, како се вика петок на англиски?

Читај повеќе

Зошто сѐ ве боли два дена после вежбање?

Читај повеќе

Пет моќни навики со кои ќе станете успешен лидер

Читај повеќе