Зошто треба секое утро да пиете чаша топла вода со лимон?

Пиењето топла вода со лимон е една од најздравите навики што ја препорачуваат многу луѓе.

Познато е дека лимонот има бројни здравствени придобивки и е полн со витамин Ц. Кога се раствора во топла вода, тој е исклучително ефикасен. Од друга страна, ладната вода нема таков ефект.

Идеалната температура на водата треба да се движи од 50-60 степени Целзиусови. Во спротивно, може да постои ризик од болки во грлото и дополнителни здравствени проблеми.

Кои се сите придобивки од пиењето чаша топла вода со лимон на празен стомак?

Помага при затнати синуси

Топлата вода и лимонот помагаат во олеснување на застојот на синусите и ги ублажуваат симптомите на настинка. Лимонот е одличен во разградувањето на слузта, што го олеснува отстранувањето. При настинка, лимонот помага во процесот на заздравување и го зајакнува имунитетот.

Го подобрува варењето

Топлата вода му помага на дигестивниот тракт да се опушти, што го прави подобар и го стимулира протокот на крв во телото. Топлата вода и лимонот се исто така неверојатни за чистење на токсините од телото и за подобрување на работата на црниот дроб.

Го релаксира нервниот систем

Природната температура на телото е околу 36 степени Целзиусови, а најмногу зависи од дневните нивоа на енергија. Меѓутоа, кога температурата се зголемува, нашиот нервен систем може да се соочи со моментален шок.

Топлата вода со лимон може да обезбеди смирувачко чувство кое истовремено ве енергизира и смирува. Покрај тоа, топлата вода со лимон е одлична за балансирање на промените во расположението и ослободување од стресот.

Спречува запек

Бидејќи топлата вода им помага на цревата да работат подобро, таа исто така може да ги зајакне цревата. Од друга страна, студената вода ја спречува апсорпцијата на важни ензими, што може да ги влоши симптомите на запек. Поради пектинот, растворливи влакна, лимонот полесно ги раствора рафинираните шеќери, а со тоа го контролира нивото на шеќер во крвта.

Го хидратира телото

Топлата вода има тенденција да остане во телото подолго време, за разлика од студената вода. Како резултат на тоа, топлата вода го одржува нивото на хидратација на телото на идеално ниво.

Секако, доколку сакате дополнителна енергија и хидратација, пијте топла вода со лимон во текот на денот.

Поттикнува губење на тежината

Топлата вода со лимон ќе го разбуди вашиот дигестивен систем, што помага да се исфрлат масните наслаги од телото. Покрај тоа, пијалокот исто така промовира здраво слабеење и минимален внес на калории.

Ја подобрува циркулацијата

Топлата вода им помага на артериите и вените да се опуштат и да се прошират, што потоа го зголемува протокот на крв низ телото. Покрај циркулацијата, топлата вода со лимон „испорачува“ и многу антиоксиданси, кои ја одржуваат крвта филтрирана и без токсини.

Ги релаксира мускулите

Топлата вода може да ги опушти мускулите и да поттикне подобра апсорпција на прекрасните квалитети на лимонот. Згора на тоа, топлата вода со лимон ги штити мускулите од повреди и во исто време спречува мускулни грчеви.

Ги исфрла токсините од телото

Топлата вода со лимон е одговорна за отстранување на сите токсини од телото наутро. Покрај тоа, топлата вода со лимон го стимулира ендокриниот систем, одговорен за детоксикација на телото.

реклама

Здравје

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Read more

Една вообичаена навика може да предизвика губење на видот

Read more

Храна која го надополнува недостатокот на витамин Д

Read more

Дали навистина треба да пиеме чаша вода кога ќе се разбудиме?

Read more
 

Магазин

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Читај повеќе

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Читај повеќе

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Читај повеќе

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Читај повеќе

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Читај повеќе

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 12 ненаселени места во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Читај повеќе