Зошто треба секогаш да го отворате автомобилот со десната рака?

Дури и паркираните автомобили може да бидат опасни, особено за случајни минувачи и велосипедисти. Велосипедистите, кои често се во „сендвич“ меѓу паркираните автомобили и тековниот сообраќај, склони се на удари кога ќе се отвори вратата на автомобилот.

Феноменот „врата“ на автомобил е толкава закана за велосипедистите што постои термин кој го опишува нивното удирање: отворање врата. За жал, отворањето врата е многу почесто отколку што мислите. Во 2011 година во Чикаго секој ден се има случувано по една несреќа. И оттогаш работите не се подобрени за велосипедистите.  Во 2015 година имало повеќе од 300 случаи кога велосипедистите биле удрени од отворена врата на автомобил. Во Њујорк најмалку тројца велосипедисти починале во 2019 година како последица од отворање врата.

Што може да се направи за заштита на велосипедистите?

Постои едноставно, скоро без некој вложен напор, решение кое може да се преземе за безбедноста на велосипедистите. Потребно е само да ја отворате вратата на автомобилот со десната рака. Овој зафат доаѓа од Холандија поради што е познат како „холандски зафат“.

Ако седите на страната на возачот во паркиран автомобил и сакате да излезете, не ја отворајте вратата со лева рака. Наместо тоа, отворете ја со десната рака. Овој едноставен чекор ќе доведе до тоа да го свртите целиот горен дел од телото, прво повлекувајќи линија на видот покрај ретровизорот со што ќе имате можност да видите кој се наоѓа на патот покрај вас во тој момент.

Тагови
реклама

Новата хит серија на Netflix растура, фановите предупредуваат: Не е за секого

Read more

Бил Гејтс: Можеби нѐ чека уште посмртоносен вирус, треба да се подготвиме

Read more

Како да забележите дека некој маж е вљубен во вас?

Read more

Зошто ме извади? - Рангник откри што му рекол нервозниот Роналдо

Read more

Авто новости

Најчести грешки што ги прават купувачите на половни автомобили

Read more

Првпат во историјата се продадени повеќе електрични отколку дизел автомобили

Read more

За секунда уништи автомобил од 2,5 милиони евра

Read more

Audi презема контрола врз најпрестижниот британски бренд

Read more
 

Автомобили

Најчести грешки што ги прават купувачите на половни автомобили

Читај повеќе

Првпат во историјата се продадени повеќе електрични отколку дизел автомобили

Читај повеќе

За секунда уништи автомобил од 2,5 милиони евра

Читај повеќе

Audi презема контрола врз најпрестижниот британски бренд

Читај повеќе
  • play_arrow

Aston Martin го најави „најмоќниот луксузен SUV во светот“

Читај повеќе

Како Италијанците го спасија Volkswagen пред 60 години?

Читај повеќе

Велосипеди пред автомобили? Германците се навикнуваат на новиот сообраќаен знак

Читај повеќе
  • play_arrow

Off-road дуел на теренци: Niva vs Jimny vs Duster

Читај повеќе

Дали би купиле „виетнамско BMW“ со 10 години гаранција?

Читај повеќе