Зошто видеоигрите се толку скапи?

Британските регулатори го блокираа спојувањето помеѓу Microsoft и Activision Blizzard поради импликациите за Cloud gaming.

Покрај фактот дека одлуката значително ќе влијае на иднината на двете компании, документите открија и некои детали во врска со зголемените трошоци на главните наслови на ААА.

Имено, некои од големите издавачи на пазарот тврдат дека трошоците за создавање на нивните игри понекогаш надминуваат милијарда долари.

Според документите, насловите на ААА кои добиле зелено светло да се појават во текот на 2024 и 2025 година, генерално добиваат буџети од 200 милиони долари и повеќе. Call of Duty веќе надмина 300 милиони долари, а тоа се само трошоци за развој. Следниот дел од серијата Grand Theft Auto веќе има одобрен почетен буџет од 250 милиони долари и повеќе. Ако ги земеме предвид трошоците за маркетинг, таа бројка лесно може да го надмине прагот од една милијарда долари.

Уште повеќе, едно големо студио за нова игра во популарна франшиза тврди дека нивниот наслов чинел 660 милиони долари за да се развие, а трошоците за маркетинг додаваат уште 550 милиони долари на конечниот резултат. Трошоците за маркетинг честопати се повисоки од трошоците за развој на игри.

Сè поголем притисок

Тоа е огромен скок од ситуацијата пред пет години кога повеќето наслови на ААА имаа буџет помеѓу 50 и 150 милиони долари. Дополнително, документите ги покажаа и проблемите со кои се соочуваат студијата кои развиваат наслови за франшизата Call of Duty.

„Мораме да создадеме толку многу содржини за Call of Duty што повеќе не можеме да се потпреме само на едно студио. Сега ни требаат едно и пол студиа за секој годишен наслов CoD. Тој вид на притисок не принудува да ангажираме сè повеќе и повеќе надворешни соработници. Не мислиме дека тоа наскоро ќе се промени на подобро“, тврди Activision.

Покрај сето тоа, се појавија и некои податоци поврзани со изјавите на Microsoft, кои, да бидеме реални, не звучеа убедливо од старт. Имено, нивното тврдење дека игрите Call of Duty ќе бидат објавени на Nintendo Switch во иднина е докажано лажно бидејќи во извештајот се наведува дека платформата на Nintendo едноставно не е „технички способна“ да работи CoD наслови и покрај тоа што Microsoft тврди, а податоците исто така се појави дека Game pass може да поскапи по спојувањето на двете компании.

Тагови
реклама

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Гејминг

Apple: iPhone 15 Pro ќе биде најдобрата гејминг конзола

Read more

Grand Theft Auto V слави десетгодишнина

Read more

Deep Earth Collection додатоците ја менуваат бојата на PS5, доаѓаат и контролори во нови нијанси

Read more

Call of Duty: Modern Warfare III ќе користи ВИ технологија против токсичните гласовни разговори

Read more
 

Гик

Windows 11 добива голема надградба, фокус на една функција

Читај повеќе

Научници пресметаa кога Земјата ќе биде погодена од астероид со моќност од 22 атомски бомби

Читај повеќе

Решена е децениската мистерија што ги прави отпечатоците од „копита“ на дното на океанот

Читај повеќе

Apple започна со продажба на iPhone телефони произведени во Индија

Читај повеќе

Робот ќе пребарува објекти што горат и ќе наоѓа луѓе што треба да се спасат

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi ги претстави Redmi Note 13, 13 Pro и 13 Pro+

Читај повеќе

Дали црните дупки се зголемуваат како што универзумот се шири ?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако НАСА воопшто не постоеше?

Читај повеќе

Xiaomi Redmi Note 13 Pro ќе има невообичаено висок капацитет на меморија и брзина на полнење

Читај повеќе