Зошто женетите мажи сакаат да флертуваат?

Многу мажи сакаат да флертуваат, а некои од нив се женети. Но, што значи флертувањето за женетите мажи и зошто се случува?

Дали флертувањето е изневерување и дали е погрешно? Истражување објавено во Sex Roles дава одговори за флертувањето кога станува збор и за мажите и за жените.

Според истражувањето, мажите флертуваат од 6 причини: за секс, за да видат како би било во врска, за да ја подобрат врската, за да пробаат нешто ново, за да ја зголемат самодовербата и за да се забавуваат.

И додека мотивациите за флертување се различни, психолозите сметаат дека ваквото однесување е разбирливо од психолошки и социјален контекст. И додека на прв поглед би звучело чудно да ѝ  кажете на сопругата дека сте флертувале со сосетката, има и доблест во интимната исповед за таквата емоционална потреба.

„Некои парови имаат добри комуникациски вештини и доверба едни во други па го користат флертот како начин да го задржат личниот идентитет и мистериозноста во врската“, вели семејниот терапевт Касандра Лен.

Мажите не се поразлични од жените во нивните потреби за да се чувствуваат посакувано, вели експертот за врски Карлос Хума.

Дури и рускиот психолог Михаил Лабковски вели дека оженетите мажи почесто флертуваат од слободните мажи.

Тој смета дека некои мажи сакаат да ги имаат и двете работи, сопруга и љубовница. Жените кои стапуваат во врски со оженет маж свесно се согласуваат да бидат во врска со него.

Оженетите мажи често им се привлечни на жените од повеќе причини, таквиот маж не ги контролира, повремено им посветува внимание, им пружа редовен секс и им дава подароци. Не мораат да живеат со него, не средуваат работи за него и не мора да се грижат за него.

Не секој флерт преминува во неверство, мажите повеќе на него гледаат како на безопасна игра во која нема ништо лошо. Тој само сака да види дали е во состојба да го привлече вниманието на згодната сосетка или на колешката и во тоа не гледа неверство.

Но, од безопасна игра флертот може да прерасне во љубовна афера и неподнослива ситуација.

Тагови
реклама

Научниците открија каде може да има вонземјани кои ја набљудуваат Земјата

Read more

Бон Џови и покрај богатството пет дена неделно мие садови во ресторан

Read more

Русите објавија снимка од протерувањето на британскиот разурнувач

Read more

Од понеделник ќе се издаваат документи со новото уставно име

Read more

Љубов и секс

Пет навики на жените кои уживаат во сексот

Read more

Пет работи кои во бракот или врската се полоши и од неверство

Read more

Што се случува кога родителите се повеќе поврзани со децата отколку со партнерот?

Read more

Кoга треба да му кажете на партнерот дека сакате развод?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

10-минутни вежби за стомачни мускули со Памела

Читај повеќе

Што треба да јадете за време на топлотниот бран?

Читај повеќе

Сочни и здрави: Зошто треба секој ден да јадете праски?

Читај повеќе

Пет навики на жените кои уживаат во сексот

Читај повеќе

Изненадете ги вашите најмили со базен и пружете им задоволство и бесконечна забава

Читај повеќе

Ако наутро се туширате со топла вода, правите голема грешка

Читај повеќе
  • play_arrow

Спајдермен се ракуваше со папата во Ватикан

Читај повеќе

Десерт на денот: Домашен овошен сладолед

Читај повеќе

Џон Мекафи, творецот на антивирусната програма, пронајден мртов во затвор

Читај повеќе