Зверев го испрати Надал дома по победата над Медведев

Лондон, 16 ноември 2019 (МИА) – Александар Зверев се квалификува во полуфиналето на финалниот Мастерс турнир на најдобрите осум во Лондон, откако го победи Данил Медведев во два сета – 6-4, 7-6 (4) за точно еден час и 20 минути.

Тоа беше втора победа на Зверев во групата „Андре Агаси“ по таа против Рафаел Надал. Шпанецот даде сè од себе за пласман во полуфиналето во англиската престолнина, но неговите два тешки успеси над Медведев и Циципас се покажаа недоволни за Матадорот и неговите амбиции за полуфинале и за првата титула на турнирот.

Зверев остана втор во својата група поради поразот од директниот конкурент Циципас, но со подобри индикатори во однос на играта од Надал, помина во следната фаза.

Тој ќе игра во едното полуфинале со Доминик Тим во сабота вечер од 21 часот. Во другиот дуел, дебитантот во турнирот Стефанос Циципас излегува против шесткратниот шампион Роџер Федерер во 15 часот по македонско време.

реклама

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Десетте најпонижувачки порази во историјата на Лигата на шампиони

Read more

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

Тенис

Надал: Ги почитувам тенисерите кои решија да играат на УС Опен, можеби им требаат пари

Read more

Среќен роденден, Роџер Федерер!

Read more

Вавринка објасни зошто го пропушта УС Опен

Read more

Федерер: Мислам дека 90 отсто од тенисерите се задоволни од прекинувањето на сезоната

Read more

Спорт

Болидот на Фетел ќе добие нова шасија за шпанското Гран при

Читај повеќе
  • filter

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Читај повеќе

Официјални состави: ПСЖ без Мбапе почнува против Аталанта

Читај повеќе

Де Роон ќе дели пица во Бергамо ако ја освои ЛШ

Читај повеќе

Шестмина позитивни во Атлетик

Читај повеќе

Алушовски: Во Струга не одиме само да се проверуваме, туку да победиме

Читај повеќе
  • play_arrow

Десетте најпонижувачки порази во историјата на Лигата на шампиони

Читај повеќе

Гасперини: Нејмар? Ќе го натераме тој да се брани од нас

Читај повеќе

Извлечени двојките за новата сезона во Вторите лиги

Читај повеќе