Зверев: Новак Ѓоковиќ е како суперкомпјутер

Новак Ѓоковиќ со триумфот на Ролан Гарос покажа дека може да игра одлично и на земјен терен.

Светскиот рекет број 1 се подготвува за Вимблдон, а тениските стручњаци и понатаму анализираат како дојде до ваков голем успех.

Матс Виландер е изненаден со фактот дека Новак може да губи 0:2, а потоа да се врати во игра и да победи.

„Пред многу години зборував со Фабрис Санторо и тој ми рече, ако сакаш да бидеш добар дефанзивец, не ја гледај топката, туку само противникот, каде стои, неговата ротација на рамото, и тоа ќе ти покаже како да одиграш. И Новак го прави истото, не ја гледа само топката, туку и ставот на противникот. Тоа е исто како математика“, вели Швеѓанецот.

Миша Зверев, братот на Александар Зверев, кој последните неколку месеци работи и како коментатор на Еуроспорт, објасни што прави Новак на теренот.

„Размислува, кој е процентот како ќе одигра неговиот противник, ги комбинира сите тие факти и информации. тој е како суперкомпјутер, може да се прилагоди многу брзо и да одигра во вистинскиот правец“, заклучи Зверев.

Ѓоковиќ за Вимблдон ќе се подготвува на Мајорка, а во Лондон од 28 јуни ќе се бори за 20. грен слем во кариерата.

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Нема бегање од летачката рака на законот: Дронот гледа сѐ

Read more

Страшно невреме во Италија, град уништи стотици автомобили

Read more

Сите очи во Токио денеска беа вперени во Русинката Ангелина

Read more

Тенис

Ѓоковиќ го комплетира списокот со четвртфиналисти во Токио

Read more

Ѓоковиќ без проблеми се пласира во осминафиналето на Олимпијадата

Read more

ОИ: Првата светска тенисерка елиминирана уште на стартот

Read more

Ѓоковиќ лесно ја мина првата олимписка пречка

Read more
 

Спорт

Македонските јуниорки катастрофално поразени од Словенија

Читај повеќе

Утре е дочекот на олимпискиот херој, Дејан повика на заедничка прослава

Читај повеќе

Тренерите на Георгиевски се откажаа од наградатa, побараа да му биде доделена на Дејан

Читај повеќе

Ѓоковиќ го комплетира списокот со четвртфиналисти во Токио

Читај повеќе

Дејан Георгиевски награден со 1,8 милиони денари за среброто во Токио

Читај повеќе
  • play_arrow

Алегри уште е лут: Ако Бонучи сака капитенска лента, нека си купи

Читај повеќе
  • play_arrow

Филипинка наградена со половина милион евра и нова куќа за освоениот златен медал

Читај повеќе

Георгиевски: Одлично е чувството да ја израдуваш македонската јавност

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Сите очи во Токио денеска беа вперени во Русинката Ангелина

Читај повеќе