АТП МОНТЕ КАРЛО 2024

Ѓоковиќ доминантно почна во Монте Карло: Сафиулин немаше шанси

Враќање на теренот и на победничките патеки. Новак Ѓоковиќ ја надмина првата пречка и во второто коло на Мастерсот во Монте Карло го совлада Русинот Роман Сафиулин со 6:1, 6:2.

Српскиот ас беше слободен во првото коло, а денеска се чинеше дека преку мрежата е спаринг партнер, а не 41. тенисер на планетата. Во првиот сет Ѓоковиќ експресно поведе со 4:1 и немаше спас за Сафиулин, најдобриот во светот мирно го приведе првиот дел до крајот и дојде до почетната предност.

Русинот одигра минимално подобро во вториот сет, но веќе во четвртиот гем претрпе брејк кој Новак со мала мака го потврди и повторно поведе со 4:1, а потоа ја забележа првата победа по речиси еден месец.

URL

Во третото коло Ѓоковиќ ќе се сретне со подобриот од дуелот меѓу Французинот Артур Филс и Италијанецот Лоренцо Музети кој е закажан за подоцна вечерва.

URL

За потсетување, српскиот тенисер за првпат стапна на теренот по раната елиминација од Индијан Велс, а ова воедно му е прв дуел откако ја прекина соработката со Горан Иванишевиќ, па во Монте Карло друштво му прави Ненад Зимоњиќ.

Тенис

Швјонтек го освои Мастерсот во Мадрид

Мадрид ќе добие нов шампион – Рубљов го победи Алкарас

Ѓоковиќ го откажа Мастерсот во Мадрид, па дојде на Ел Класико да го бодри Реал

Надал елиминиран од Де Минор

Не е крај додека Баер не даде гол: Леверкузен сезонава 11 пати се спасуваше во надополнувањето

Проблем за клупскиот мундијал на ФИФА – фудбалерите се заканија со тужба

Феникс Санс го отпушти Френк Вогел

Миовски номиниран за играч на сезоната во Шкотска

Дончиќ блесна и му донесе израмнување на Далас во серијата против Оклахома

Леверкузен го собори рекордот без пораз и ќе игра финале во Лига Европа против Аталанта

Проклетство на германските голмани: Нојер го направи истото како Кан против Бразил во 2002