18 деца до девет години дијагностицирани со COVID-19 во земјава

Скопје, 6 април 2020 (МИА) – Според статистиката на Институтот за јавно здравје, 18 деца до деветгодишна возраст се дијагностицирани со коронавирусот. 

Кај сите нив, клиничката слика е лесна и немало потреба од подолга хоспитализација, информира денеска министерот за здравство Венко Филипче, одговарајќи на новинарско прашање на редовната прес-конференција.

Министерот, меѓу останатото, информираше дека на Гинеколошко-акушерската клиника се тестираат сите кои имаат симптоми на коронавирусот.

-Постои целосно изолирана патека за родилките кои се позитивни на коронавирусот. Целосно се опремени лекарите и медицинските сестри, а се тестираат оние од персоналот кај кои има симптоми, рече Филипче.

Во однос на тоа дали има позитивни на коронавирусот во Инфективната клиника како резултат на зараза од техничарот кај кого е покажан позитивен тест на COVID-19 од таа болница, министерот рече дека сите тестови од колегите се негативни и оти се размислува дека заразата настанала надвор од работното место за што се прават епидемиолошки анкети. Информираше дека клиниката функционира нормално.

Прашан дали во Владата се размислува за кремирање на починатите од COVID-19, Филипче истакна дека за погребување на починатите постои соодветен протокол и нема ризик за присутните на чинот на погребување.

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Нови 89 случаи на заразени со коронавирусот, починати 7 лица

Read more

Храна која го намалува нивото на тестостерон

Read more

Конечно тестирано семејството на починатиот од COVID-19 од Чаир

Read more

Македонија

ДИК: Не сме почнале подготовки за предвремените избори, ја почитуваме владината уредба

Read more

Османи: Ниту една рестриктивна мерка не е подобра од личната свест

Read more

„Гласен текстилец“ бара времено затворање на конфекциите во Штип

Read more

Мисајловски: Со ваков тренд на заболени несериозно е да се зборува за избори и да се лицитира со датуми

Read more

Вести

Јовановски: Тврдењата на обвинителката се цитати од филмови, а не цврсти докази

Читај повеќе

ДИК: Не сме почнале подготовки за предвремените избори, ја почитуваме владината уредба

Читај повеќе

Османи: Ниту една рестриктивна мерка не е подобра од личната свест

Читај повеќе

„Гласен текстилец“ бара времено затворање на конфекциите во Штип

Читај повеќе

Мисајловски: Со ваков тренд на заболени несериозно е да се зборува за избори и да се лицитира со датуми

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Читај повеќе
  • play_arrow

Редици на границата Андора-Франција за снабдување со алкохол и цигари

Читај повеќе

Филипче: Огромен дел од новозаразените не се придржувале до мерките

Читај повеќе

Зекири: Не сум се заразил кај брат ми, сите ифтарски вечери ги имав дома

Читај повеќе