Култура

27 ноември 2018, почина Горан Стефановски

На денешен ден, пред две години, по кратко боледување на 66-годишна возраст почина познатиот македонски драмски писател Горан Стефановски.
Read more

Изложба на фотографии „50 Нијанси воздух“  во еко-автобусите на ЈСП

Скопје, 26 ноември 2020 (МИА) – Во седум еко-автобуси на ЈСП-Скопје, на линиите  2, 5, 15, 24 и 50, од вчера е поставена изложба „50 нијанси воздух“ која ќе трае еден месец, во организација на Шведската амбасада и невладината „Еко-свест“.
Read more

Доделени новинарските награди „Мостовите на Скопје“

По повод Денот на ослободувањето на Скопје, во рамките на манифестацијата „Денови на европско Скопје“, која е поддржана од страна на Град Скопје, и оваа година се реализираше конкурсот за новинарски текстови за Скопје, под наслов „Мостовит
Read more

Излезе од печат „Своја“, првиот роман на Ирена Чаушевска напишан според вистинска приказна

Со издавањето на книгата „Своја: За најважните работи во животот за кои никој не нѐ подготвува“, Ирена Никола Чаушевска од минатата недела се вброи и меѓу македонските писатели.
Read more

Денес на полноќ завршува пријавувањето за Skopje Photo Week

Вечерва на полноќ завршува пријавувањето фотографии со скопска тематика за учество на петтиот по ред Skopje Photo Week.
Read more
filter

Изложбата „Џезтетика“ на Татјана Ранташа пред белградската публика

На 24 ноември во главниот хол од Домот на младите во Белград ќе биде отворена изложбата Џезтетика на Татјана Ранташа, а во организација на здружението Номад-Арт Скопје.
Read more

МКЦ стана дел од европскиот проект SCENERGIES

Младинскиот културен центар во 2020 година стана дел од уште еден голем европски проект, SCENERGIES, кој се базира на градење одржливи стратегии за креативни меѓународни активности помеѓу музички сали, кои делуваат на локалната сцена.
Read more

Распишан конкурсот Новите! за најдобар дебитантски прозен ракопис

Издавачката куќа „Темплум“ по петнаесетти пат го распишува конкурсот Новите!, за најдобар прозен дебитантски ракопис на македонски јазик.
Read more

Репертоар на Кино Милениум од 12 до 18 ноември

Градско кино Милениум-Скопје го објави репертоарот за периодот од денеска, 12 ноември, до 18 ноември 2020 година.
Read more

7 ноември 1829, роден е Марко Цепенков

На денешен ден, 7 ноември, во 1829 година, во Прилеп (тогашен Румелиски пашалак, Отоманско Царство), роден е Марко Цепенков, познат собирач на народни умотворби.
Read more

Милчо Манчевски добитник на наградата за најдобар режисер на Рејнденс во Лондон

Милчо Манчевски ја освои престижната награда за најдобар режисер на фестивалот Рејнденс во Лондон, најголемиот фестивал на независен филм во Велика Британија и еден од најголемите во светот, каде неговиот филм „Врба“ ја имаше британската п
Read more

Споменик на Горан Стефановски ќе биде поставен во Дебар Маало

Во чест на починатиот писател, режисер, сценарист, драматург и еден од најзначајните ликови во македонската култура, Горан Стефановски, Општина Центар заедно со семејството на Стефановски во неговото Дебар Маало наскоро ќе постават спомени
Read more
реклама

Бодибилдерот Толочко конечно се ожени со секс-кукла

Read more

Се крчка ЕУ-гославија за време на Бајден, каде е Северна Македонија во овој план?

Read more

По коронавирусот, во Кина сега се шири норовирусот

Read more

Преку граница само со доказ за плата поголема од 6.000 евра

Read more