Култура

Во сеќавање на Игор Исаковски, на неговиот роденден

На денешен ден, 19 септември, во 1970 година, роден е Игор Исаковски -  македонски поет, прозаист, преведувач и уредник.
Read more

По 57. пат „Рацинови средби“ на 25 и 26 септември во Велес

Во Велес, градот на Рацин, годинашните 57. „Рацинови средби“ ќе се одржат на 25 и 26 септември, информираше денеска велешкиот градоначалник Аце Коцевски.
Read more

Епидемијата не ги предомисли читателите, со почитување на мерките и на отворено годинава задоволителна посетеност на Саемот

Состојбата со коронавирусот годинава беше причина првпат Саемот на книгата да се одржи на отворено.
Read more

Вечерва прво издание на „Скопски Градски Фестивал“

Вечерва од 19 часот на плоштадот „Мајка Тереза“ пред платото на Македонската опера и балет ќе се одржи првото издание на „Скопски Градски Фестивал“.
Read more

Отсекување на главата на Св. Јован Крстител – спомен на погубувањето на последниот старозаветен пророк

Православните христијани денеска го одбележеуваат празникот Отсекување на главата на Свети Јован Крстител.
Read more
play_arrow
filter

Бендот „Њу Ордер“ и фотографот Антон Корбeјн на шестото издание на Скопје Синема Сити

На 19 септември, во дворот на Кинотека на С. Македонија, ќе започне шестото издание на Филмскиот фестивал за музички документарни филмови Скопје Синема Сити.
Read more

Бигорски манастир го одбележува патронот

Познатото македонско древно светилиште „Свети Јован Крстител“, попознат како Бигорски манастир, го одбележува Отсекувањето на чесната глава на неговиот славен патрон и небесен застапник, великиот пророк, претеча и крстител Господов Јован.
Read more

Изложба „Чаршијата низ фотографите и сликите” во Куршумли Ан

Во просторите на Куршулми Ан во Старата скопска чаршија, вечер ќе се биде отворена изложба „Чаршијата низ фотографите и сликите”. Изложбата е подготвена од фотографот Фисник Муртези, во соработка со уметничката Џенета Мамути.
Read more

Театар по дома – „Иднината е приватна“

Пандемијата го смени светот каков што го знаевме.
Read more
filter

Велес неповратно ги губи старите автентични куќи, бисерот на староградската архитектура

Велешката автентична староградска архитектура од средината на 19 век е една од најубавите во земјава. Во Велес по војната имало останато педесттина од овие куќи со автентична староградска велешка архитектура.
Read more

Повик за предлог-концепти за 16. „Бела ноќ“

ЈУ Универзална сала и Град Скопје распишаа јавен повик за доставување предлог-концепти од областа на сите видови уметност за 16-тата манифестација „Бела ноќ“ која ќе се одржи на 26 септември.
Read more

Почнува 16. „Танц фест“ - на отворено и под маски

Скопје, 4 септември 2020 (МИА) – Под мотото „Потрага по допир“, вечер почнува 16. издание на „Танц фест Скопје“.
Read more
реклама

Морничави остатоци од напуштени хотели низ Југославија

Read more

Пет знаци кои откриваат дека некој е на стероиди

Read more

Велешанка двапати силувана од соседот, напаѓачот е притворен

Read more

Безбедност на велосипедистите: Кога во Скопје ќе се вози со 30 км/ч?

Read more