Фото

Canon потврди: Доаѓа моќниот EOS R1

По неколку години гласини, Canon потврди дека работи на флегшип камера EOS R1.
Read more

Poetry Camera ги претвора фотографиите во поезија

Една од најновите иновации на вештачката интелигенција (ВИ) наменета за уметниците е уред наречен Poetry Camera (Поетска камера), која ги претвора фотографиите во песни.
Read more
filter

Фотографијата со заспаната поларна мечка ја доби наградата за најдобра на годината

Неверојатната фотографија од млада поларна мечка како спие на санта мраз му ја донесе на британскиот фотограф-аматер Ними Сарихан наградата Wildlife Photographer of the Year.
Read more
play_arrow

Презентирана акционата камера Insta360 GO 3, чини од 430 евра

Компанијата Insta360 официјално ја претстави малата акциона камера Insta360 GO 3, која го наследи ултра преносливиот модел GO2, а доаѓа со Action Pod и екран осетлив на допир кој може да се врти.
Read more

Нова ера во развојот на фотосензори за смартфони

Започна нова ера на мобилна фотографија – сè поголем број флегшип телефони доаѓаат со сензори со дијагонала од 1 инч.
Read more
filter

11 најдобри фотографии од дивиот свет за 2022 година

Меѓу фотографиите кои ја добија престижната титула најдобри кога станува збор за темата див свет се и оние што ги направија фотографите на National Geographic.
Read more
filter

Победниците на Nature Photographer Of The Year

Read more

Фотографија на Роберт Ирвин победи на Wildlife Photographer of the Year

Фотографија снимена со дрон во време на пожар во северниот дел на Австралија ја доби главната награда во натпреварот Wildlife Photographer of the Year.
Read more
filter

Како изгледаше последната полна Месечина во 2020 ширум светот?

Вљубениците во астрономијата, но и оние кои отсекогаш со восхит гледале кон небото, вчеравечер ја видоа последната полна Месечина во 2020 година.
Read more
filter

Познати победниците на Earth Photo 2020

Проект од напуштени згради надвладеани од природата е победник во натпреварот Earth Photo за 2020 година.
Read more
play_arrow

Skopje Photo Week 2020 - пријавете се и учете од најдобрите

Скопје е град познат по својата разноличност, шареноликост и е град на контрасти. Огромен број фотографии се случуваат секој ден на неговите улици и во неговите паркови, мемории уловени во дигитален формат.
Read more
play_arrow

Погледнете што може да направи камера од 3.200 мегапиксели

Научниците од Менло Парк, Националната лабораторија за забрзување SLAC со седиште во Калифорнија, ги направија првите дигитални фотографии од 3.200 мегапиксели, користејќи напреден уред за сликање дизајниран за истражување на вселената.
Read more
реклама

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Read more

Направете фалафел, евтино јадење за целото семејство

Read more

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Што точно му прави шолја кафе на телото од минута во минута?

Read more