Вести

filter

12 мај 1926, првиот лет преку Северниот Пол

Експедиција предводена од легендарниот Роалд Амундсен летајќи со дирижабл го прелетала Северниот Пол.
Read more
filter

Низ фотографии: Нападот на Израел врз Појасот Газа

Израел рано утринава изврши стотици воздушни напади врз Газа, додека палестински
Read more
filter

11 мај 1981, починал Боб Марли

Четири години откако му бил дијагностициран рак на кожата, славниот реге пејач починал на денешен ден во Мајами на само 36-годишна возраст.
Read more
filter

10 мај 1960, подморница прв пат ја обиколила Земјата

Американската подморница „USS Triton“ на денешен ден ја комлетирала првата историска подповршинска обиколка на Земјата.
Read more
filter

20 фотографии кои ја одбележаа неделата

Мигранти, антивладини протести во Колумбија, влијанието на COVID-19 врз секојдневниот живот, уривањето на надвозникот со воз врз автомобили во Мексико Сити, успешното враќање на астронаутите од Меѓународната всел
Read more
filter

8 мај 1945, нацистичка Германија потпишала капитулација

Целосна и безусловна капитулација потпишале Германците вечерта на 8 мај 1945 година со што официјално завршила Втората светска војна.
Read more
filter

4 мај 1929, родена е славната актерка Одри Хепберн

На денешен ден во Брисел е родена познатата актерка Одри Хепберн, амбасадорка на добрата волја на УНИЦЕФ и добитничка на Оскар за филмот „Roman Holiday“ во кој глумеше покрај Грегори Пек.
Read more
filter

10 фотографии кои ја одбележаа неделата

BBC направи избор од најдобрите фотографии од настаните во Европа и светот кои ја одбележаа минатата недела. Погледнете ја галеријата.
Read more
filter

30 април 1803, Наполеон ја продал Луизијана на САД

Американците се отцепиле од Велика Британија во 1783 година, а една од главните грижи покрај тоа што на своите западни граници имале европска велесила било и тоа што немале пристап преку пловната река Мисисипи до Мексиканскиот Залив, важна
Read more
filter

29 април 1429, Јованка Орлеанка ги поразила Англичаните

Утрото на 29 април Јованка Орлеанка пристигнала пред портите на градот Орлеан кој бил под опсада од страна на Французите.
Read more
filter

Низ фотографии: Животот во Јапонија

Има нешто по кое Јапонија се разликува од остатокот од целиот свет. Погледнете ја галеријата.
Read more
filter

Феноменот на розова Супермесечина низ фотографии

Ноќеска Месечината беше посјајна и поголема од вообичаено благодарение на феноменот Розова месечина.
Read more
реклама

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Вучиќ: Една голема сила ќе побара повлекување на КФОР и УНМИК од Косово

Read more

Чиј е Ерусалим?

Read more

Нејмар со иронична порака: Ви благодарам што ме лишивте од финалето

Read more