Вести

25 февруари 1944, Бугарите го ликвидираа Кузман Јосифоски - Питу
filter

25 февруари 1944, Бугарите го ликвидирале Кузман Јосифоски - Питу

Еден од главните организатори на антифашистичкото движење (1938-1941) и на НОБ во Македонија (1941-1944) бил убиен на денешен ден во Скопје од страна на бугарски фашистички војник.
Read more
filter

24 февруари 1525, Франција ја загубила војната со Светото Римско Царство

Во битката кај Павија во Италија, армијата на Светото Римско Царство извојувала голема победа над Франција во чии редови имало 13 илјади загинати и повредени.
Read more
filter

23 февруари 303, Диоклецијан го почнал прогонот на христијаните

Најголемиот прогон на христијаните во Римското Царство го направил императорот Диоклецијан кој на денешен ден објавил проглас со кој наредил да се сруши до темел црквата во Никомедија.
Read more
filter

10 фотографии кои ја одбележаа неделата

BBC направи избор од најдобрите фотографии од настаните во Европа и светот кои ја одбележаа минатата недела. Погледнете ја галеријата.
Read more
filter

22 февруари 1980, Чудото на мраз

Еден од најголемите шокови во светот на спортот се случил на денешен ден на зимската Олимпијада во 1980 година кога аматерскиот тим на САД го победил главниот фаворит за златото во хокеј, моќната репрезентација на СССР.
Read more
21 февруари 1613, започнала ерата на Романови
filter

21 февруари 1613, започнала ерата на Романови

Со смртта на Фјодор I во 1598 година, кој е последниот владетел од викингшко потекло на династијата Рурик, а немал деца, завршила и лозата на династијата која 700 години владеела со Русија.
Read more
filter

Скопје за Балашевиќ

Граѓаните на Скопје се збогуваа со панонскиот морнар синоќа пред Универзалната сала во која српскиот пејач има многупати настапувано.
Read more
filter

20 февруари 2000, пред 21 година почина актерот Игор Маџиров

Пред 21 година почина култниот македонски катер Игор Маџиров, за многумина еден од најдобрите актери во државава, можеби најпознат по улогите во серијата „Во светот на бајките“.
Read more
filter

18 февруари 2002, по 642 години Франција го укинала франкот

Со отчукувањето на 00:00 часот ноќта на 18 февруари 2002 година заминала во историја една од најстарите активни валути во светот, францускиот франк.
Read more
filter

91-годишна жена стана интернет сензација поради нејзините патувања низ светот

Ова е доказ дека самите си наметнуваме ограничувања – никогаш не е доцна за да го направите она што го сакате.
Read more
filter

17 февруари 1923, отворена гробницата на Тутанкамон

Околу 2 часот попладне бил скршен печатот од влезот во гробницата на египетскиот фараон Тутанкамон, и прв пат по 3 илјади години гробницата била отворена.
Read more
filter

Низ фотографии: Снежно невреме во Тексас

Најмалку 21 лице го загуби животот поради снежно невреме во САД додека милиони се без струја во централниот и јужниот дел на државата.
Read more
реклама

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Некогаш беше најдебелото дете во светот, сега никој не може да го препознае

Read more

Трагедија во семејството на голманот на Ливерпул, се удави татко му

Read more