Наука

Научници се чекор поблиску до лек за Алцхајмер и Паркинсон - клучен е талогот од кафе

Талогот од кафе може да се користи во нов третман за Алцхајмеров и Паркинсонова болест, покажува нова студија.
Read more
play_arrow
filter

Вселенскиот телескоп James Webb сними раѓање на ѕвезда

Вселенскиот телескоп на американската вселенска агенција НАСА, James Webb, снимил спектакуларна глетка, а тоа е раѓање на ѕвезда.
Read more

Прстените на Сатурн ќе исчезнат од видно поле за 18 месеци и нема да се вратат со години

Познатите прстени на Сатурн ќе исчезнат од видно поле за 18 месеци и нема да се вратат во својот целосен сјај до 2030-тите, соопшти НАСА.
Read more

Научници најдоа кислород во токсичната атмосфера на Венера

Околу 21 процент од воздухот на нашата планета е кислород, додека остатокот од атмосферата е претежно исполнет со азот, но на Венера, соседната планета на Земјата, приказната е сосема поинаква.
Read more
play_arrow
filter

Телескопот Euclid ги прати првите фотографии од досега невиден дел на универзумот

Европскиот вселенски телескоп Euclid денеска ги испрати првите снимки од брилијантна маглина во облик на коњска глава, досега невидена далечна галаксија и „индиректни докази“ за постоењето на невидлива темна мате
Read more

Што откриваат парчињата карпи од Марс што завршиле на Земјата?

Иако луѓето сè уште не стапнале на Марс, нашите научници сепак имаат можност да ги проучуваат карпите од Црвената планета.
Read more

Кожата од ајкулите ќе се користи за заздравување рани и регенерација на ткива

Истражувачите и лекарите од областа на биомедицината и биотехнологијата долго време се заинтересирани за можните терапевтски придобивки од кожата на ајкули.
Read more

Болестите кои се пренесуваат од животните може да убијат 12 пати повеќе луѓе до 2050 година

Одредени болести кои се пренесуваат од животните на луѓето би можеле да убијат 12 пати повеќе луѓе во 2050 година отколку во 2020 година, според научниците.
Read more

Мозокот на жените доживува структурални промени за време на менструацијата

Напливот на хормони што стои зад менструалниот циклус не влијае само на репродуктивната анатомија - тие исто така го преобликуваат мозокот.
Read more

Научници: Откривме траги од вонземски свет под обвивката на Земјата

Научниците веруваат дека пред околу 4,5 милијарди години, огромно небесно тело удрило во Земјата, што создало вистински хаос и на крајот ја создала Месечината.
Read more
Откриена мистеријата за најладното место во вселената
play_arrow

Откриена мистеријата за најладното место во вселената

Астрономите речиси 30 години се обидуваат да ја откријат мистеријата:  Зошто Boomerang Nebula е најладното место во вселената? Сега знаеме зошто.
Read more

Чудна еластичност им помага на сперматозоидите да го прекршат Њутновиот закон и не е јасно како

Истражувањата покажуваат дека сперматозоидите се движат низ вискозна течност на таков начин што ги прекршуваат Њутновите закони.
Read more
реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more