Вести

10 места во светот каде ајкулите најчесто напаѓаат

Иако нападите од ајкули се всушност ретки, постојат места во светот каде што се почести од другите. Каде се најчести нападите на ајкули?
Read more
play_arrow

Непознат тип на кристал пронајден во метеорит кој падна во Русија

Научниците открија досега невидени типови на кристали во прашината од метеор што експлодираше над Чељабинск во Русија пред девет години.  
Read more
filter

Што да очекуваме од Сончевата бура која утре ќе ја погоди Земјата?

Геомагнетна бура од класата G1 се очекува да го погоди магнетното поле на Земјата утре на 6 јули.
Read more

Кои видови биле првите што се опоравиле по Големото истребување?

Пермско-триаското истребување е означено во палеологијата како период во кој низа настани предизвикани од климатските промени го уништиле животот на Земјата, но научниците беа заинтересирани за тоа кое од животните прво се опоравило.
Read more
filter

Научниците открија кој стои зад мистериозните убиства на ајкули во Јужна Африка

Научниците успеаја да ја утврдат причината зошто орките од 2017 година ги тероризираат големите бели ајкули во близина на брегот на Кејп Таун.
Read more

НАСА обвинува: Кина сака да ја преземе Месечината

Кина го отфрли како неодговорно обвинението од директорот на НАСА, дека сакаат да ја преземат Месечината како дел од воена програма.
Read more
play_arrow

НАСА прави роботи кои ќе бараат подводни вонземјани на други планети

Американски истражувачи претставија концепт кон се фокусира на пронаоѓање знаци на живот во океаните скриени под вечниот лед, каков што се наоѓа на месечината Енкалад на Сатурн.
Read more
filter

Растенија кои се прекрасни, но и многу отровни

Црешниот ловор е убаво и вообичаено украсно растение во многу дворови, но неговите лисја и плодови се отровни. Верувале или не, може да се отруеме од кората на багремот, а отровна е и целата циклама.
Read more

Вештачка интелигенција предвиде со 90% точност каде ќе се случи криминал

Се чини дека вештачката интелигенција (ВИ) сега може да ја предвиди локацијата на градот и стапката на криминал со до 90 проценти точност една недела однапред.
Read more

Како престојот во вселената влијае на коските на астронаутите?

Истражувањето покажа дека астронаутите на шестмесечна мисија доживеале губење на коскената маса еднакво на две децении на Земјата, при што патувањето во вселената исто така предизвикува стрес на кардиоваскуларнио
Read more

Досега мапирано речиси 25% од морското дно на Земјата

Како дел од иницијативата Seabed 2030 (Морско дно 2030), досега е мапирано речиси 25% од морското дно на Земјата.
Read more

5 нови откритија за ѕвездите и галаксиите кои ни ги донесе Gaia

Целта на мисијата Gaia (Гаја) е да мапира милијарди објекти во вселената, главно ѕвезди, со цел да ни овозможи подобро познавање на физичките својства на ѕвездите, како и нивните движења и еволуцијата на Млечниот Пат.
Read more
реклама

10 места во светот каде ајкулите најчесто напаѓаат

Read more

Научниците открија кој стои зад мистериозните убиства на ајкули во Јужна Африка

Read more

Хороскопски знаци кои најмалку си одговараат и најчесто се разделуваат

Read more

Што да очекуваме од Сончевата бура која утре ќе ја погоди Земјата?

Read more