Вести

play_arrow
filter

Совршена машина за уништување: Американскиот М1 Abrams е најдобриот тенк во светот

Експертите за тенкови велат дека во светот постојат тенкови и потоа во посебна категорија е М1 Abrams, а за таквите тврдења има јасни причини.
Read more

Интересно истражување за микропластиката во воздухот: Дали всушност ја лади атмосферата?

Научниците претходно утврдија дека микропластиката се наоѓа на најоддалечените места на копното и во океанот, во нашата храна, но и во воздухот што го дишеме.
Read more

Најголемиот скелет од трицератопс се ​​продаде за 6,6 милиони евра

Најголемиот познат скелет од трицератопс беше продаден на аукција за вртоглава сума.
Read more

Викинзите стигнале во Северна Америка пред Колумбо

Патувањето на Викинзите претставува повеќекратна пресвртница за човештвото, а населбата на северот од канадскиот остров Њуфаундленд го нуди најстариот познат доказ за преминување на Атлантскиот Океан.
Read more
play_arrow
filter

Саудиска Арабија гради огромен екстремен парк на нафтени платформи

Саудиска Арабија се обидува да ја намали зависноста од нафта, но тоа не е пречка да ја искористи својата индустрија за да создаде сосема нови туристички атракции.
Read more

Успешно собрани речиси 9.000 килограми пластика од Тихиот Океан

Скоро една деценија, светот гледа како The Ocean Cleanup на Бојан Слат се претвора од идеја на 18-годишник во непрофитна организација, која привлекува финансирање од милиони долари.
Read more
play_arrow

Израелски нуркач откри крстоносен меч стар 9 века

Нуркачот Шломи Катзин нуркал во крајбрежните води кај Кармел во саботата кога ненадејно наишол на вреден артефакт на морското дно.
Read more

Facebook отвора 10.000 работни места во ЕУ заради создавање на метавселена

Facebook најави дека во наредните години ќе отвори 10.000 нови работни места во ЕУ за висококвалификувани професионалци кои ќе помогнат во изградбата на „метавселена“, јави DPA.
Read more

Метрото во Москва ќе се плаќа преку систем за препознавање лица

Повеќе од 240 метро станици низ Москва имаат систем кој им овозможува на патниците да платат за возењето гледајќи во камерата.
Read more

Пилула против корона до крајот на годината? Сиромашните земји изгледа пак ќе извисат

Азиските земји побрзаа да го нарачаат најновиот потенцијален лек против COVID-19, кој е во форма на пилула, иако сѐ уште не е одобрен за употреба.
Read more
play_arrow

Ги претркаа Американците - руската филмска екипа се врати од вселената

Руската актерка и режисерот кои поминаа 12 дена на Меѓународната вселенска станица (МВС) за да го снимат првиот филм во вселената, вчераутро слетаа на Земјата.
Read more
play_arrow

Научниците се на работ на откритие со кое се бришат лошите спомени

Новото откритие може да биде многу ефикасно кај пациенти со посттрауматско стресно нарушување.
Read more
реклама

Најдобри во зодијакот - и астролозите бираат да им се родат децата во овој знак

Read more

Осум секс митови што важат само во порно филмови

Read more

Јавноста незадоволна од статуата на покојниот пејач: Ако ова е Тоше...

Read more

Британија или Северна Кореја? Картонски зеленчук на полиците во супермаркетите

Read more