Уметност

filter

Пред и потоа: Неверојатни трансформации со фризура и шминка

Не залудно се вели: „Добар стилист, злато вреди“. Неверојатно е како со промена на фризурата се менува целокупниот изглед. Со малку шминка и фризура што е соодветна за вашето лице ќе изгледате како друга личност.
Read more
filter

Женската сила и убавина низ фотографското око на Ерина Богоева

По повод Меѓународниот ден за елиминација на насилство врз жените, македонската фотографка Ерина Богоева за Kajgana.com направи избор на портрети од кои зрачи женската сила и убавина.
Read more
filter

Интересни комични илустрации што ќе ви го разубават денот

Уметникот Рајник Пател прави интересни комични илустрации со животни кои ќе ви го разубават денот. Погледнете ја галеријата со извор од најдобрите од нив.
Read more
filter

Мемиња што најдобро ја опишуваат 2020 година

Каква беше 2020 година? Прекрасна, магична, убава. Со овие зборови дефинитивно НЕ може да ја опишеме. Светот се соочи со нов вирус кој ги промени нашите животи од корен.
Read more
filter

21 ноември 1898, роден е сликарот Рене Магрит

На денешен ден, 21 ноември, во 1898 година, роден е Рене Франсоа Гисле Магрит, надреалистички уметник, роден во Лесин, Белгија.
Read more
filter

Најдобрите свадбени фотографии на деценијата

Одличните свадбени фотографи мора да имаат визија, но и да бидат подготвени за менување на планот во секоја ситуација.
Read more
filter

Фасадите на Минск – еден поинаков поглед на сивиот град

Минск се смета за многу сив град без многу боја во урбаниот пејзаж.
Read more
filter

Погледнете како изгледа еден час по анатомија во Тајланд

Уметникот Ванарит Карин кој е основач на академијата „Art of Anatomy“, црта толку добро што сега го пренесува неговото знаење и вештини на оние коишто сакаат да цртаат или се заинтересирани за човечката анатомија.
Read more
filter

30 провокативни илустрации за модерното општество што ќе ве подзамислат

Овие илустации ни покажуваат што сѐ не е во ред со модерното општество.  Погледнете ја галеријата со илустрациите на уметницата Елија Коломбо, ќе се подзамислите во кој правец оди светов.  
Read more
filter

Најдобрите фотографии од натпреварот #Animals2020 што ќе ви го разубават денот

Bored Panda направи избор од најдобрите фотографии од натпреварот #Animals2020.  Погледнете ја галеријата.
Read more
filter

20 комични илустрации во кои ќе се препознаат многу парови

Џејсон и Јумеи од Малезија се графички дизајнери и креираат комични илустрации за нивната врска, а во нив ќе се препознаат и многу други парови.
Read more
filter

Деца од сиромашни и богати семејства ширум светот ги покажуваат омилените играчки

Италијанскиот фотограф Габриеле Галимберти веќе 2 години патува по светот и ги фотографира децата со нивните омилени играчки.
Read more
реклама

Бодибилдерот Толочко конечно се ожени со секс-кукла

Read more

Се крчка ЕУ-гославија за време на Бајден, каде е Северна Македонија во овој план?

Read more

По коронавирусот, во Кина сега се шири норовирусот

Read more

Преку граница само со доказ за плата поголема од 6.000 евра

Read more