Чек дис аут

Белгиска министерка стана хит на интернет поради необична маска

Белгиската министерка за здравство стана хит на социјалните мрежи поради необична заштитна маска која вчера ја носеше во парламентот.
Read more
filter

Како Иранците превезуваат подморница?

Наместо вообичаената пракса големите пловни објекти да бидат пренесени преку воден пат, во Иран одлучија најмоќниот пловен објект во земјата да го пренесат на копно.
Read more

Европејците имаат 6 различни имиња за Германија

Алеманија, Немачка, Вација, Сакса, Германија и нормално, Дојчланд. Јазиците ширум Европа користат 6 различни верзии за именување на државата на Германците.
Read more
play_arrow

Неверојатна љубов и поврзаност меѓу дивите животни и Швајцарецот Дин Шнајдер

Приказната на 27-годишниот Дин Шнајдер кој даде отказ на добро платена работа во Швајцарија, продаде сè што поседува и замина во Јужна Африка за да им помага на животните ги восхитува луѓето ширум светот.
Read more

Швајцарските стоматолози наплаќаат „корона-такса“

Сѐ повеќе стоматолошки операции во Швајцарија наплаќаат специјална „корона-такса“, што наиде на остри критики од Здружението за заштита на потрошувачите.
Read more

Johnnie Walker ќе се продава во „хартиена амбалажа“

Johnnie Walker, шкотското виски старо речиси 200 години, наскоро ќе се продава во т.н. „хартиена амбалажа“, соопшти Diageo, компанијата сопственик на марката.
Read more
play_arrow

Моментот кога Роберт Ирвин беше каснат од змија на лицето

Роберт Ирвин, син на покојниот ловец на крокодили Стив Ирвин, сè повеќе наликува на својот татко. Снимајќи емисија за диви животни, младиот Роберт во еден момент беше неочекувано каснат од змија.
Read more
play_arrow

Застрашувачки момент: Сурферка опколена од три ајкули

Сурферката Линдзи Болдвин сними неверојатен момент кога три љубопитни ајкули ја опколиле додека сурфала во близина на плажата Њу Смирна во Флорида. Плажата важи за една од најопасните токму поради честите напади на ајкули.
Read more

Вирална дилема: Која зебра гледа во камерата?

Една фотографија го подели и разбранува интернетот, а коментарите не стивнуваат.
Read more
play_arrow

Да ти нацртам: Што значи безбедна дистанца од 2 метра?

Социјалното дистанцирање од два метра е еден од најефикасните начини да се заштитите од зараза со COVID-19, заедно со носењето маска и честото миење раце.
Read more
play_arrow

На плажите низ Флорида шета Смртта: Само ве потсетувам на вирусот

Адвокатот Даниел Улфелдер на турнеја по плажите тргна на први мај и вели дека сè додека луѓето се во опасност од коронавирусот, а властите ништо не преземаат, ќе го носи костимот на Смртта.
Read more

Гратче во САД со уникатна идеја за борба против корона-кризата

Печатница која се наоѓа во малиот музеј во гратчето Тенино, Вашингтон, САД, „се врати во живот“ по близу 90 години „молчење”. И сега задачата беше – печатење дрвени банкноти…
Read more
реклама

ДИК објави резултати преку стрим на YouTube

Read more

Апасиев: Ова е досега невиден изборен грабеж

Read more

ДИК: СДСМ освои 36,48% од гласовите, ВМРО-ДПМНЕ 35,47%

Read more

Се запали возилото со изборен материјал од Гостивар на пат кон ДИК

Read more