Бизнис

Оштетените штедачи од Еуростандард банка бараат закон за нивно обесштетување

Иницијативниот одбор на Здружението на оштетени штедачи од Еуростандард банка соопшти дека одржале состаноци со сите пратенички групи во Собранието со цел барање на поддршка во изнаоѓање на итно, изводливо и ефикасно решение за оштетените
Read more

Ни халал, ни кошер: Полска ќе забрани колење животни по верски правила

Полска планира да забрани колење на животни за извоз по верски правила, а државата ќе им даде отштета на сите компании што ќе бидат опфатени со ваквата одлука, соопшти денеска член на владејачката партија во Парламентот.
Read more

Корона-кризата не ѝ може ништо на Alibaba – отвора паметна фабрика во Кина

Додека целиот свет уште ги чувствува последиците од застојот предизвикан од пандемијата со COVID-19, групацијата Alibaba го претстави пилот-проектот за паметна фабрика во кинескиот град Хангџоу.
Read more

Авиосообраќајот во Европа ќе биде многу потешко погоден од корона-кризата отколку што мислевме

Воздушниот сообраќај во Европа годинава, поради пандемијата со COVID-19, ќе биде многу потешко погоден отколку што првично се очекуваше, соопшти денеска „Еуроконтрол“.
Read more

Бектеши: Ќе се прераспределат буџетски средства за да му се помогне на бизнисот

Стопанството се соочува со нарушена ликвидност, а за неговата лоша кондиција доказ е и регистрираниот пад на БДП во вториот квартал.
Read more

Во „Македонско село“ младите претприемачи ќе отвораат сопствен бизнис без плаќање режиски трошоци

Северна Македонија да стане регионален акцелератор за старт ап, а во поранешното „Македонско село“ младите претприемачи од земјава и странство да имаат можност да отворат сопствен бизнис без да плаќаат режиски трошоци, се дел од плановите
Read more

Данокот на доход и персоналецот остануваат на 10 отсто, Владата не се откажува од прогресивното оданочување

Новата Влада го почна својот четиригодишен мандат. Првата седница ја одржа неделава и ги донесе првите одлуки. Во Програмата, која треба да ја исполни во добиениот мандат, на 57 страници се наведени приоритетите.
Read more

Standard & Poor’s: Денарот и банкарскиот систем се и остануваат стабилни

Во најновиот извештај на агенцијата Standard & Poor’s e нагласено дека поставеноста на монетарната политика и мерките на Народната банка придонесуваат за неутрализирање на ефектите од пандемијата на COVID-19 врз македонската економија,
Read more

KСС: Во пензија да се оди три до пет години порано

За Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) е прифатлив моделот за предвремено пензионирање, но предлага старосната граница за пензионирање да биде од минимум три до пет години односно од 59 до 61 година за мажи и од 57 до 59 години за
Read more

Основачот на Zoom заработи 4,2 милијарди долари за неколку часа

Ерик Јуан, основач на американската компанија Zoom Video Communications, за само неколку часа стана побогат за 4,2 милијарди долари, објави Bloomerg.
Read more

Австралија падна во рецесија првпат по 30 години

Се чини дека 2020 ќе биде година која никој нема да ја заборави, колку и да сака.
Read more

Трамп: Ќе воведеме царини за сите компании кои ќе заминат од САД

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека неговата администрација, доколку биде реизбран, ќе воведе царини за секоја компанија што ќе ги напушти Соединетите Американски Држави за да отворат работни места во друга држава.
Read more
реклама

Морничави остатоци од напуштени хотели низ Југославија

Read more

Пет знаци кои откриваат дека некој е на стероиди

Read more

Велешанка двапати силувана од соседот, напаѓачот е притворен

Read more

Осум знаци дека пиете премногу кафе

Read more