Бизнис

H&M ќе отпушти 1.500 вработени

Шведскиот синџир за брза мода H&M ќе укине 1.500 работни места низ своите глобални операции како дел од напорите да заштеди 2 милијарди шведски круни (184 милиони евра) годишно, во услови на забавување на про
Read more

ЕУ ќе бара до 2030 година сите амбалажи да може да се рециклираат

Целата амбалажа на пазарот на ЕУ до 2030 година ќе треба да може целосно да се рециклира , според новите предложени правила што ги соопшти вчера Европската комисија, чија цел е да се справи со сè поголемиот отпад
Read more

Работната недела од четири дена проверено функционира

По шест месеци тестирање на четиридневната работна недела со целосна плата, речиси сите вработени во една меѓународна студија позитивно го оценија концептот, додека нивните шефови беа подеднакво задоволни од згол
Read more
play_arrow

Конечно интервјуиран шефот на банкротираната криптоменувачница FTX

Сем Бенкман-Фрид, со-основачот и поранешен извршен директор на криптоменувачницата FTX пред ненадејно да банкротира овој месец, изјави за Axios дека останал со само 100.000 долари откако неговата крипто империја
Read more

Доларот слабее, благ пад на цената на нафтата

На азиските берзи пораснаа цените на акциите, како и на Волстрит ден претходно, откако претседателот на американската ФЕД, Џером Пауел изјави дека веќе во декември може да има забавување на темпото на зголемување
Read more

Волстрит паѓа втор ден по ред, Apple меѓу најголемите губитници

Вчера на Волстрит индексот S&P 500 втор ден по ред благо падна бидејќи инвеститорите не се склони кон поризични инвестиции пред говорот на претседателот на американската централна банка Џером Пауел за економс
Read more

Зошто големите компании бегаат од Европа во САД?

Шведскиот производител на батерии за електрични возила Northvolt се подготвува да изгради фабрика за литиум-јонски батерии во Германија.
Read more

Катар и Германија потпишаа 15-годишен договор за снабдување со гас

Катар денеска соопшти дека потпишал 15-годишен договор со Германија за снабдување на земјата со природен течен гас, во услови на глобална енергетска криза предизвикана од војната во Украина.
Read more

Од почетокот на ноември цената на нафтата се намали за 14 долари

Од почетокот на месецот цената на нафтата на светскиот пазар бележи постојан пад.
Read more

Ирска го казни Facebook со 265 милиони евра

Ирскиот регулатор за заштита на податоците (DPC) го казни Facebook со 265 милиони евра, со што вкупната казна за чадор-компанијата Meta достигна речиси една милијарда евра.
Read more

Три нови трендови: Глобалната економија е пред сериозни шокови

Светот се движи кон длабоки економски и финансиски промени, а не само кон нова рецесија, предупредува Мохамед А. Ел-Еријан, главен економски советник во Allianz.
Read more

ЕУ предлага нов данок на цигари, можен е бран поскапувања

Европската Унија ќе предложи нов данок на цигарите кој би се однесувал на целата територија, со што би се удвоиле акцизите во земјите членки со ниски даноци за цигарите, се наведува во нацрт документот на Европск
Read more
реклама

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Хороскопски знаци кои немаат среќа во љубовта

Read more

Кои модели на автомобили имаат најголема километража?

Read more

Три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во декември

Read more