Ракомет

Пролет е сензацијата во ракометниот Куп на Македонија

Ракометниот суперлигаш Пролет, од истоимената скопска населба, оствари одличен успех со пласманот на завршниот турнир од Купот на Македонија.
Read more

Ракометарите поразени дома од Португалија

Македонската машка ракометна репрезентација вечерва во СЦ „Борис Трајковски“ не успеа да ја искористи предноста на домашната публика и со 23:29 загуби од Португалија.
Read more

Александар Јовиќ е нов тренер на Еурофарм Пелистер

Ракометниот клуб Еурофарм Пелистер вечерва соопшти дека за нов тренер на клубот е избран Александар Јовиќ, додека за нов стручен тим-менаџер е назначен Звонко Шундовски. 
Read more

Пуштени во продажба билетите за дуелот на македонските ракометари против Португалија

Од денеска се пуштени во продажба билетите за натпреварот што македонските ракометари ќе го одиграат против Португалија, в четврток во Скопје, во рамки на квалификациите за пласман на Европското првенство 2024.
Read more

Савевски повика 18 ракометарки за контролките со Турција

Селекторот на женската ракометна репрезентација на Македонија, Љубомир Савевски, го објави списокот на повикани ракометарки за собирот и настапот на претстојната ЕХФ недела.
Read more

Српскиот репрезентативец Стевановиќ нов ракометар на Еурофарм Пелистер

Македонскиот ракометен вицешампион Еурофарм Пелистер ги засили своите редови за продолжението на сезоната во домашното првенство и настапите на меѓународната сцена ангажирајќи го денеска репрезентативецот на Србија, Дарко Стевановиќ.
Read more

Никола Карабатиќ има сериозни здравствени проблеми, мора да ја прекине кариерата

Еден од најдобрите ракометари во историјата, Никола Карабатиќ, мора привремено да ја прекине кариерата поради големи здравствени проблеми.
Read more

Извлечени четвртфиналните групи од ракометниот Куп на Македонија

Во просториите на Ракометната федерација на Македонија денес беа извлечени четвртфиналните групи од Купот на Македонија во машка конкуренција и женска конкуренција.
Read more

Данскиот херој на СП направи нешто досега невидено во историјата на ракометот

Ракометарите на Данска третпат по ред станаа светски шампиони откако во финалето на Светското првенство во Стокхолм ја совладаа Франција со 34:29 (16:15), а херој на Данците беше Расмус Лауге Шмит, кој направи по
Read more
play_arrow

Данска ја победи Франција и трет пат по ред стана ракометен светски шампион

Ракометарите на Данска ја одбранија титулата светски шампион откако синоќа во финалето одиграно во Стокхолм ја совладаа Франција со 34:29.
Read more

Начевски и Николов ќе го судат финалето на СП 2023

Светската ракометна федерација (ИХФ) одлучи финалето на Мундијалот 2023 да го судат Ѓорѓи Начевски и Славе Николов.
Read more

Ракометарите ја совладаа Јужна Кореја и завршија на 27. место

Македонската ракометна репрезентација со победа се прости од настапот на Мундијалот во Полска и Чешка каде на крајот оствари пласман на 27. место од вкупно 32 учеснички.
Read more
реклама

Том Хенкс со години се бори со тешка болест која ја добил поради улога

Read more

Зошто Германија и Јапонија сериозно се вооружуваат?

Read more

Брук Шилдс: Агаси збесна кога глумев со Џои во Friends

Read more

САД одби да објави снимки од соборените НЛО-а: Тоа е строго доверливо

Read more