Фото

filter

Поглед во концептот Skytop на BMW

BMW е една од неколкуте автомобилски компании кои често прикажуваат концепт модели на познатата италијанска изложба Concorso d'Eleganza Villa d'Este, што го направија и оваа година, а овој пат публиката во близина на езерото Комо можеше да види ин
Read more
filter

27 мај 1937, пуштен бил во употреба мостот Голден Гејт

На денешен ден, 27 мај, во 1937 година, по четиригодишна изградба, бил пуштен во употреба мостот Голден Гејт, симбол на Сан Франциско.
Read more
filter

26 мај 1942, потпишан бил Англо-советскиот воен договор

На денешен ден во 1942 година Обединетото Кралство и СССР потпишале договор за воено и политичко сојузништво за борба против нацистичка Германија.
Read more
filter

Електричниот SUV EV3 на KIA од секој агол

KIA официјално го претстави новиот модел EV3, кој станува член на неговата целосно електрична гама и ќе се продава на светските пазари, вклучувајќи ги Европа и САД.
Read more
filter

23 мај 1934, убиени биле Бони и Клајд

Злогласните криминалци Бони Паркер и Клајд Бароу биле изрешетани до смрт од страна на здружените полициски сили на Тексас и Лујзијана додека се возеле во украден автомобил.
Read more
filter

22 мај 1939, Хитлер и Мусолини го потпишале Челичниот пакт

Лидерот на нацистичка Германија, Адолф Хитлер, и лидерот на фашистичка Италија, Бенито Мусолини, го склучиле злогласниот Челичен пакт со кој двете земји влегле во воен и политички сојуз во пресрет на Втората светска војна.
Read more
filter

Некои од најмагичните улици во светот засенчени од цвеќиња и дрвја

Јапонците ги набљудуваат пролетните цветови како дел од ханами - ценење на минливата убавина - но, не ви треба длабоко филозофско значење за да уживате во лежерната прошетка по овие живописни улици.
Read more
filter

21 мај 1927, првиот непрекинат лет Њујорк-Париз

На денешен ден, 21 мај, во 1927 година, американскиот авијатичар Чарлс Линдберг станал првиот човек кој успеал со непрекинат лет да прелета од Њујорк до Париз.
Read more
filter

20 мај 1506, умрел Кристофер Колумбо верувајќи дека открил пат до Индија

На 55-годишна возраст во Ваљадолид починал славниот морепловец Кристофер Колумбо кој ја открил Америка, но умрел верувајќи дека го открил патот до Индија.
Read more
filter

19 мај 1906, отворен бил тунелот Симплон под Алпите

На 19 мај, во 1906 година, по 7 и пол години работа бил отворен источниот дел од познатиот тунел Симплон кој ги поврзува Швајцарија и Италија под Алпите.
Read more
filter

18 мај 1804, Наполеон бил прогласен за император

Откако на референдум огромно мнозинство од граѓаните на Франција гласале Наполеон да стане император, тоа официјално се случило на 18 мај кога Сенатот одлучил Републиката да ја претвори во Империја.
Read more
filter

Древните цивилизации на Анадолија

Анадолија не е само лулка на многу древни цивилизации, туку и извор на бројни откритија. Тука се среќаваат Истокот и Западот и секој чекор открива нови изненадувања и слоеви од богатото минато.
Read more
реклама

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Read more

Направете фалафел, евтино јадење за целото семејство

Read more

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Што точно му прави шолја кафе на телото од минута во минута?

Read more