Гик

Распишан тендер за научна студија за влијанието на 4G и 5G мрежите врз здравјето и околината

Скопје, 27 ноември 2020 (МИА) – Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) распиша меѓународен тендер за избор на компанија која ќе изработи научна студија „Влијанието на зрачењата од телекомуникациските уреди и технологии врз здравјето н
Read more
play_arrow

Мила, добредојде во Monster Hunter World: Iceborne

Capcom е компанија која сака да организира разни соработки, па не е ни чудо што од декември ќе можеме да ја избереме Мила Јовович за лик во видеоиграта Monster Hunter World: Iceborn.
Read more
play_arrow

Универзумот наместо да се лади, се загрева: Дали ќе има „Големо спалување“?

Научниците веруваа дека универзумот, како што се шири, ќе стане постуден со тек на времето. Сепак, се чини дека се излажале.
Read more
filter

Poco го претстави новиот смартфон M3 со одлична батерија

Брендот на Xiaomi го претстави новиот евтин смартфон.
Read more

Можат ли кучињата да намирисаат COVID-19?

Кучињата се чини дека откриваат инфекција со коронавирусот со неверојатна точност, но потребни се дополнителни студии за подобро разбирање на оваа способност.
Read more
play_arrow

Откачена биологија: Сѐ што не сте знаеле за интелигентните октоподи

Октопод е животно од типот мекотели. Спаѓа во класата главоноги и се вбројува во фамилијата октоподи која брои 150 видови.
Read more

Војници на иднината: САД работат на систем за читање мисли

Американската војска не само што инвестира во нуклеарно оружје и беспилотни летала, туку сè повеќе инвестира и во невронаука.
Read more

Феномен што не познава граници: Популарната серија ги „запали“ апликациите за шах

Серијата „The Queen's Gambit“ го обнови интересот за шах, што најдобро може да се воочи во продавниците за онлајн апликации каде масовно се преземаат апликации за шах.
Read more
play_arrow

Објаснето за да сфатат сите: Што е гравитација?

Астрофизичарката Џена Левин, доктор на науки, го објасни концептот на гравитација на пет различни луѓе, односно на пет различни нивоа: на дете, на тинејџерка, на студентка, на кандидат за докторат и на експерт.
Read more
filter

Motorola го претстави смартфонот Moto E7

Motorola го претстави новиот смартфон Moto E7 кој ќе се продава во Европа.
Read more
play_arrow

Бесплатно преземете ја Star Citizen и истражете го универзумот

Вложените пари во развојот на видеоиграта Star Citizen ги рушат сите рекорди, а исто така и кампањата ги пробива сите рокови, бидејќи упорно се одложува.
Read more

Астероид со големина на Бурџ Калифа се движи со огромна брзина кон Земјата

Астероид кој одговара на големината на највисоката зграда во светот, Бурџ Калифа, се движи со огромна брзина кон Земјата. Покрај нашата планета треба да мине во недела, на 29 ноември.
Read more
реклама

Бодибилдерот Толочко конечно се ожени со секс-кукла

Read more

Се крчка ЕУ-гославија за време на Бајден, каде е Северна Македонија во овој план?

Read more

По коронавирусот, во Кина сега се шири норовирусот

Read more

Преку граница само со доказ за плата поголема од 6.000 евра

Read more