Гик

play_arrow

Starliner на Boeing првпат стигна до Меѓународната вселенска станица

Новата капсула Starliner без екипаж на Boeing слета синоќа на Меѓународната вселенска станица (МВС) по успешниот пробен лет за да потврди дека ја презел задачата да транспортира астронаути и материјали до МВС.
Read more

Apple ќе го претстави iPhone 14 на 13 септември

Долго време се шпекулираше за iPhone 14 на Apple, а сега „протече“ информација дека новиот смартфон ќе биде претставен на 13 септември.
Read more

„Соларни“ ќелии кои се полнат ноќе: Како функционираат?

Конвенционалната соларна технологија ги апсорбира зраците на сончевата светлина и ги претвора во енергија.
Read more

Дали е штетно лаптопот да биде вклучен на полнач цело време?

Дали е подобро лаптопот постојано да биде вклучен на полнач или е подобро да го користите без него? Одговорот не е сосема едноставен.
Read more
filter

OnePlus го претстави Nord 2T, првиот паметен телефон со MediaTek Dimensity 1300 процесор

OnePlus официјално го претстави новиот член на серијата паметни телефони Nord.
Read more

Канада го забрани достапот на Huawei до 5G мрежите

Владата на канадскиот премиер Џастин Трудо одлучи да го забрани пристапот на кинеската меѓународна корпорација Huawei Technologies – најголемиот светски производител на комуникациска опрема, до следната генерација мобилни мрежи во Канада.
Read more

Океаните достигнаа највисоко ниво на киселост во последните 26.000 години

Океаните достигнаа ново рекордно ниво на затоплување и киселост во 2021 година, се наведува во извештајот на Светската метеоролошка организација (WMO), предупредувајќи дека војната во Украина се заканува да ги по
Read more
play_arrow

НАСА откри како ќе изгледа животот на астронаутите на Марс

Човештвото веројатно е со децении далеку од испраќање луѓе на површината на Марс, но американската вселенска агенција НАСА објави нацрт на нова работилница на високо ниво која покажува како би изгледала триесетдневна мисија на Црвената пла
Read more
play_arrow

Дроновите достигнаа ново ниво: Оставени сами на себе успешно избегнуваат пречки

Овие дронови направија нешто за прв пат во историјата. Имаме можност да го видиме едно од највпечатливите инженерски достигнувања, кои сѐ почесто нѐ изненадуваат во модерното време.
Read more

Сондата Voyager 1 на НАСА има мистериозен проблем

Сондата Voyager 1, која американската вселенска агенција НАСА ја лансираше во вселената пред 45 години, има проблем кој сè уште е мистерија за научниците на Земјата.
Read more
filter

Како изгледа поленот под микроскоп?

Кога е сезона на пролетни алергии поленот е честа тема на разговор за луѓето. Што го прави поленовиот прав толку исклучителен што цела наука му е посветена?
Read more

Зошто НАСА наскоро ќе се збогува со InSight на Марс?

Сондата повеќе нема да испраќа податоци и фотографии за научни цели на Земјата, InSight веќе подолго време постепено губи енергија поради акумулираната површина на неговите соларни панели.
Read more
реклама

Зошто почна да паѓа вредноста на доларот?

Read more

Дали Путин ја прави истата грешка поради која Хитлер ја загуби војната?

Read more

Секс во вселената – една од најтешките задачи на НАСА

Read more

Пет причини зошто треба почесто да имате секс

Read more