Здравје

play_arrow

Како да се ослободите од подуеност на стомакот?

Gravity Transformation - Fat Loss Experts имаат совети за вас ако имате подуен стомак и задржувате премногу течности во телото, што предизвикува и отоци на зглобовите и на лицето.
Read more

Зошто гоџи бобинките се сметаат за најздраво овошје во светот?

Гоџи бобинките се суперхрана и од нив се прави чај, супа и други разновидни рецепти. За што сè помагаат?
Read more

Колку пати може да ги носиме хируршките маски и дали се перат?

Со ширењето на коронавирусот, во Македонија маските станаа задолжителни за носење во сите затворени простори, како и на отворено.
Read more

СЗО: Луѓето не се доволно физички активни, пандемијата ја влоши ситуацијата

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека луѓето треба да бидат поактивни и процени дека годишно би се избегнале до 5 милиони смртни случаи низ светот, не земајќи ја во обѕир пандемијата на коронавирусот, пренесе AP.
Read more

Совети од експерти: Најлошата храна за бебиња што треба да ја избегнувате

На бебињата не им се потребни многу калории, но им требаат многу хранливи и здрави состојки. Сепак, одредена храна која им се нуди на бебињата сосема е нездрава, пишува Baby Center.
Read more
play_arrow

Ова е последното нешто што го гледаат пациентите кои умираат од КОВИД, предупредува лекар

Лекар од Мисури, САД објави видео во кое ги симулира последните сцени што ги гледаат пациентите кои умираат од COVID-19 во болница.
Read more

Дали земањето брис за КОВИД-тест го оштетува мозокот и други митови за коронавирусот

Може ли да се заразите преку сетот за тестирање за коронавирус? Дали назалниот брис ќе ви предизвика оштетување на мозокот? Ако само издишете на стапчето за земање брис, дали ќе бидете позитивни?
Read more

Сè што треба да знаете за цинкот - минерал кој го зајакнува имунитетот

Освен што го зајакнува имунитетот, што е особено важно во сезона на настинки и грип, цинкот е важен за работата на дигестивниот систем, нервниот систем и метаболизмот. 
Read more

Четири лоши навики кои го оштетуваат видот

Одредени навики имаат штетно дејство за нашите очи. Доколку сте љубители на модерната технологија, веројатно сте се соочиле со одредени тешкотии кога станува збор за здравјето на очите и добриот вид.
Read more

Намирници кои треба да ги јадете ако сакате да се одбраните од COVID-19

Сезоната на грип е во тек, а бројот на заболени од COVID-19 секојдневно расте. Светската здравствена организација постојано предупредува на опасноста од поклопување на епидемијата на новиот коронавирус и грипот.
Read more
play_arrow

3Д анимација: Што прави коронавирусот кога ќе влезе во вашето тело?

Неодамна Nucleus Medical Media  на YouTube објави 3Д анимација од делувањето на коронавирусот на човечкиот организам, од моментот кога ќе влезе во телото.
Read more

Како сами да направите средство за дезинфекција на рацете?

Мијте ги рацете, држете растојание, носете маски. Ова се основите на заштитата од инфекција со коронавирус.
Read more
реклама

Бодибилдерот Толочко конечно се ожени со секс-кукла

Read more

Се крчка ЕУ-гославија за време на Бајден, каде е Северна Македонија во овој план?

Read more

По коронавирусот, во Кина сега се шири норовирусот

Read more

Преку граница само со доказ за плата поголема од 6.000 евра

Read more