Здравје

Четката за заби треба темелно да се мие еднаш неделно

Експертите за орална хигиена сметаат дека четките за заби треба повремено темелно да се мијат, иако многумина мислат дека е доволно да ги исплакнете под млаз вода по употреба.
Read more

Очите ви се постојано суви? Можеби ви недостасува важна хранлива материја

Чувството на печење и чешање во очите се дефинира како суво око, а може да биде предизвикано од различни нешта, а особено ако ви недостига важна хранлива состојка.
Read more

Три начини како да примите повеќе витамин Д во текот на зимата

Ако сонувате за сончеви денови, уживање на отворено и долги вечери, не сте сами. Сепак, летото е далеку и важно е да се одржува здрав ум и тело во текот на зимата.
Read more

Храна која е богата со витамин Ц - идеална за зимските месеци

Како што се приближуваме до зимските месеци, можеби се чини дека заразувањето со некоја болест е неизбежно.
Read more

Рецепт за здрав пијалак од целер кој има многу придобивки

Напитокот од целер има бројни придобивки за организмот, а неодамна стана популарен, благодарение на Ентони Вилијам од Medical Medium.
Read more

Детоксикација со чаеви и сокови: Подобро здравје или опасен мит?

Коприва, нане, гоџи бобинки, екстракти од овошје и зеленчук - сите наведени состојки на таканаречените чаеви и сокови за детоксикација и додатоци во исхраната помагаат во чистењето на телото од токсини, велат нив
Read more

Пет малку познати симптоми на недостаток на витамин Б12

Една од најважните хранливи материи е витаминот Б12, кој на луѓето им е потребен за нормално функционирање.
Read more

Луѓето кои ги земаат овие лекови не треба да пијат кафе

Експертите откриле дека редовното пиење кафе може да го намали ризикот од дијабетес тип 2, висок крвен притисок, дебелина и депресија, како и ризикот од смрт.
Read more

Шест знаци што откриваат недостаток на тестостерон кај мажите

Како што стареат мажите, нивото на тестостерон им се намалува. Но, како да препознаете?
Read more

Пет вечерни навики кои ќе ви помогнат да ги намалите килограмите

Read more

Како без лекови да се ослободите од утринската главоболка?

Утринските главоболки може да се појават од различни причини, а трикови како ладни облоги, консумирање мала доза на кофеин или вежбање јога и општо релаксирање можат да ви помогнат да се ослободите од болката.
Read more

Со додавањето некои намирници во појадокот ќе го забрзате метаболизмот и ќе спречите надуеност

Една од најважните работи што можете да ги направите е да го храните вашето тело со здрава храна, особено по будењето. Хранливиот појадок може да направи чуда за вашето тело и да направи да се чувствувате подобро.
Read more
реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more