Македонија

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 833 пациенти, слободни кревети има

Изминатите 24 часа во КОВИД-центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 833 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, соопшти Министерството за здравство (МЗ).
Read more

Бучковски: Заев се бори за нашата европска иднина во духот на европските вредности

Северна Македонија нема алтернатива. ЕУ е нашата стратешка цел, затоа мора да се избориме за почетокот на преговорите со ЕУ.
Read more

Филипче: Да не се пијат антибиотици неконтролирано, има доволно лекови за третман на COVID-19

Да не се пијат антибиотици неконтролирано. Има сосема доволна количина лекови за третман на пациенти со COVID-19. Ова не е болест за која има еден специфичен лек, истакна денеска министерот за здравство Венко Филипче.
Read more

Рускоска: Премиерот денеска беше викнат во својство на сведок, не како вешто лице

Премиерот денеска беше викнат во својство на сведок, не беше викнат во својство на вешто лице да дава свое мислење. Тој не понуди никакви докази дека овие луѓе не се едни од организаторите.
Read more

ДСЗИ издаде решенија по вонредниот инспекциски надзор во болницата во Битола

На директорката на Клиничката болница во Битола ѝ е наложено да обезбеди адекаватна просторија за починати пациенти или да ја прошири моргата која ќе одговори на потребите, по инспекцискиот надзор што го изврши Државниот санитарен и здравс
Read more

Опозицијата да ја почитува забраната за собири, апелира Спасовски

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска апелираше до опозицијата која најави протести во повеќе градови да ја почитува забраната за јавни собири, заради заштита на здравјето и спречување на ширењето на коронавирусот.
Read more

Хоспитализирани 42 пациенти во скопските КОВИД болници во изминатите 24 часа

Скопје, 27 ноември 2020 (МИА) – Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје хоспитализирани се 42 нови пациенти поради компликации од коронавирусот.
Read more

Заев: Главен организатор на „27 април“ е Груевски, а не Јанакиески, Ристовски и Вељановски

Не мислам дека главни осмислувачи и организатори на настаните во Собранието од 27 април 2017 година се Миле Јанакиески, Спиро Ристовски, Трајко Вељановски и другите тука.
Read more

Полициски час по 21 часот нема да промени ништо, смета Филипче

Полициски час по 21 часот нема ништо да промени бидејќи тогаш е прилично празно. Не работат угостителските објекти и забрането е групирање на јавни простори, оцени денеска министерот за здравство Венко Филипче.
Read more

Филипче: Бројот на активни случаи се стабилизира

Од анализите на бројките и трендовите може да се забележи дека епидемијата со COVID-19 го достигна пикот пред една недела и од тогаш бројките се стабилизирани, се на ниво на едно плато и тоа ни укажува дека R0 факторот на преносливот е 1.
Read more

Продолжува судењето за организаторите на „27 април“, ќе сведочи Заев

Во Кривичниот суд денеска треба да продолжи судењето за организаторите на настаните во Собранието од 27 април 2017 година, а како сведок е повикан премиерот Зоран Заев.
Read more

Пендаровски: Декларацијата на бугарското собрание и меморандумот до ЕУ излегоа од рамките на договорот

Декларацијата на бугарското собрание и меморандумот до ЕУ излегоа надвор од рамките на договорот.
Read more
реклама

Бодибилдерот Толочко конечно се ожени со секс-кукла

Read more

Се крчка ЕУ-гославија за време на Бајден, каде е Северна Македонија во овој план?

Read more

По коронавирусот, во Кина сега се шири норовирусот

Read more

Преку граница само со доказ за плата поголема од 6.000 евра

Read more