Рецепти

play_arrow

Рецепт на денот: Гурмански плескавици од рерна

Подобри од оние на скара, имаат 3 тајни состојки и се одличен предлог за ручек.
Read more

Рецепт на денот: Посна царска пита

Меко тесто полно со зеленчук - одличен предлог за појадок или вечера.
Read more

Рецепт на денот: Бургери со пилешки плескавици

Вкусни бургери со плескавици од пилешко месо - ручек кој се подготвува брзо.
Read more
Шест рецепти за љубители на лута и зачинета храна
play_arrow

Шест рецепти за љубители на лута и зачинета храна

Лутите сосови што се нудат во супермаркет или во ресторан за вас се почетничко ниво. Вие сакате навистина луто и навистина зачинето, храна од која повеќето луѓе би се расплакале по само еден залак. Но, не и вие.
Read more

Идеја за посен ручек: Полнети тиквички

Предлог за едноставен ручек за сите оние што постат, за вегетаријанците, но и за оние што сакаат да одморат од месо.
Read more
play_arrow

Рецепт за мусака на полски начин

Полјаците мусаката ја прават со 4 видови зеленчук, мелено месо и миризливи зачини, а на крајот ја посипуваат со кашкавал.
Read more
play_arrow

Кромид полнет со жолчки и бешамел

Специјалитет на кој нема да можете да му одолеете, а одличен е за секоја прилика. Најдобриот начин да подготвите кромид е да го наполните со жолчки и бешамел.
Read more

Како да направите домашна пица како вистински мајстор?

Многумина веруваат дека правењето пица не бара многу труд, но сепак треба да обрнете внимание на три клучни чекори при подготовката на пицата.
Read more
play_arrow

Едноставен рецепт за босанска алва

Традиционално воочи муслиманскиот празник рамазан верниците на Балканот подготвуваат десерти, а доста популарна е босанската алва, која, се разбира, може да ја јадат сите, без разлика на верата.
Read more
Пилешко во сос од лук и мед
play_arrow

Рецепт на денот: Пилешко во сос од лук и мед

Пилешкото е едно од најчесто користените меса во речиси сите кујни низ светот, а може да го припремите на многу начини – да го варите, печете, готвите на пареа, пржите, похувате...
Read more

Десерт на денот: Чоколадни мафини со кафе

Лесно се подготвуваат, не се чека тестото да нарасне, па лесно ќе ги направат и почетниците во кујната.
Read more
play_arrow

Роловано пилешко со компири, сенф и лук

Пилешкото е секогаш вистински избор, бидејќи може да се подготви на милион начини. Денеска претставуваме одличен предлог за семеен ручек.
Read more
реклама

Том Хенкс со години се бори со тешка болест која ја добил поради улога

Read more

Брук Шилдс: Агаси збесна кога глумев со Џои во Friends

Read more

Зошто Германија и Јапонија сериозно се вооружуваат?

Read more

САД одби да објави снимки од соборените НЛО-а: Тоа е строго доверливо

Read more