Интернет

Хакирана лабораторијата на Оксфорд каде се истражува коронавирусот

Сајбер банда извршила хакерски напад врз биолошката лабораторија на Универзитетот во Оксфорд, каде се истражува COVID-19, соопшти денеска британскиот весник The Telegraph.
Read more

Ако користите некоја од овие 20 лозинки, веднаш сменете ја

Досега веројатно веќе сте запознаени со вообичаените совети за лозинките што ги користите на интернет.
Read more

WhatsApp продолжува да воведува контроверзни правила

Компанијата Facebook се обидува на секој начин да ја врати довербата на корисниците, што и самите ја нарушија кога поставија нови услови за приватност за користење на апликацијата WhatsApp.
Read more
play_arrow

Како да го наместите вашиот Facebook Feed да се појавува хронолошки?

Howfinity продолжува со советите поврзани со технологијата за „обичните смртници“, а овојпат покажува како да го нагодите вашиот Facebook Feed да ви ги прикажува новостите хронолошки, а според алгоритмот на вашите претход
Read more

Се однесувате како Северна Кореја – Австралијците бесни на Facebook

Facebok одлучи да блокира објавување и споделување на медиумски содржини за корисниците во Австралија, што предизвика бурни реакции.
Read more

Франција го казни Google со 1,1 милион евра поради лошо рангирање на хотели

Google France и Google Ireland се согласиле да платат 1,1 милион евра казна откако истрага на француските власти откри дека нивното рангирање на хотелите ги залажува посетителите.
Read more

Што се пиратираше најмногу во 2020 година?

Во текот на 2020 година скоро и да немаше индустрија што не доживеа големи промени поради пандемијата на коронавирус.
Read more

Што нуди новата Wi-Fi технологија?

Додека сè уште е во тек спроведувањето на технологијата Wi-Fi 6, која ја наследува Wi-Fi 5 во конструкцијата на безжична мрежа со краток опсег благодарение на отворањето на фреквенцискиот опсег од 6 GHz, Wi-Fi доб
Read more

Дали Netflix постојано ви ја покажува оваа грешка? Има решение

Пуканките се готови, удобно се сместивте пред лаптопот или телевизорот и подготвени сте за „малку“ Netflix, но одеднаш на екранот се појавува „We're having trouble playing this title right now“.
Read more

Google го тестира темниот режим за десктоп пребарувања

Google ја тестира опцијата Dark Mode (темен режим) за десктоп пребарувања.
Read more

Twitter: Трамп никогаш повеќе на нашата социјална мрежа

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп никогаш повеќе не може да има Twitter налог, изјави финансискиот директор на социјалната мрежа, Нед Сегал.
Read more

Facebook ја засилува кампањата против дезинформациите за вакцините

Facebook повторно ја менува својата политика и најави неколку мерки за борба против дезинформациите за вакцините, вклучително и отежнато пронаоѓање на налози на Instagram, со кои се обесхрабруваат луѓето да се вакцинираат.
Read more
реклама

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Некогаш беше најдебелото дете во светот, сега никој не може да го препознае

Read more

Трагедија во семејството на голманот на Ливерпул, се удави татко му

Read more