Фит

Колку треба да пешачите дневно за да почнете да слабеете?

Иако многумина не мислат така, пешачењето може да биде ефикасен тренинг и начин за слабеење.
Read more

Јасни знаци што ви ги дава телото дека итно треба да почнете со вежбање

Седечкиот начин на живот води до тоа нашето тело само да ни сигнализира дека е време да започнеме да се движиме.
Read more

Вежби кои го нормализираат крвниот притисок

Еден од три лица ширум светот има зголемен крвен притисок. Вежбањето е одличен начин со кој може да го решите овој проблем. Има четиир вида на вежби кои може да ви помогнат.
Read more

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

На 36-годишна возраст, Кристијано Роналдо сѐ уште е во најдобра форма и на врвот на својата игра, благодарение на строгиот режим на исхрана и вежбање, како и дисциплината.
Read more
play_arrow

Како да го забрзате метаболизмот по 40-тата година?

Летниот период некако повеќе нѐ мотивира да го доведеме телото до идеалната тежина и да бидеме физички поактивни.
Read more
play_arrow

Дали се слабее со 20.000 чекори на ден?

Со пешачење со поголема брзина на дистанца од 7 километри во рок од 40 минути ќе согорите ист број на калории како со 10 минути трчање со брзина од 10 км/ч.
Read more

Невролог: Мозокот сака вежбање

Лесен тренинг од 10 минути, односно вежбање дома, може да ви ги подобри менталното здравје и когнитивните функции, тврди неврологот д-р Венди Сузуки.
Read more

Најчестите грешки што ги правиме со вежбањето

Повеќето луѓе сакаат пократки тренинзи затоа што тоа им одзема помалку време, и тоа е една од придобивките на тренингот со висок интензитет, но има неколку грешки што веројатно ги правите секој ден и со тоа си пра
Read more

Колку време му треба на човек за да излезе од форма?

Да се ​​постигне добра форма не е лесна задача. Сепак, по толку напорна работа, колку долго траат ефектите од напорното тренерање? Само малку време е доволно за човек значително да излезе од форма.
Read more

Што не треба да јадете по тренинг?

Тоа што редовно трчате и вежбате е многу корисно и здраво за вашето тело, но не вреди ништо доколку веднаш по тренингот изедете храна која ќе ги анулира бенефитите од него.
Read more

Зошто се враќаме здебелени од летен одмор?

На годишен летен одмор одиме за да се опуштиме, а тоа значи дека ќе се опуштиме и во навиките на јадење и физичка активност. Тоа веднаш се покажува на линијата или на вагата.
Read more
play_arrow

Пешачка медитација - најголемиот фитнес тренд за 2021 година

Не мора да бидете совршено смирени за да го доведете вашето тело во состојба на целосен мир и хармонија. Се чини дека е можно да медитирате и при движење.
Read more
реклама

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Read more

Астероидот што ги сотре диносаурусите бил видлив една година пред да ја удри Земјата

Read more

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more