Вести

Сточарите бараат реална откупна цена на јагнешкото месо

Сточарите од Брегалничкиот регион бараат реална откупна цена на јагнешкото месо. Сметаат дека цената од 180 до 190 денари за килограм жива мера не им е ниту исплатилива, ниту доволна за да преживеат.
Read more

Стручниот и обдукцискиот извештај треба да ги покажат причините за смртта на шестгодишното девојче во Битола

Во тек е стручен надзор, а во меѓувреме се очекува извештајот од обдукцијата за смртта на шестгодишното девојче во Битола, по што може да се каже каква била причината за смртта на девојчето, изјави денеска на соб
Read more

Комисијата даде негативно мислење за употреба на името „Цар Борис III“ во називот на бугарскиот клуб во Охрид

Комисијата за употреба на имиња на личности даде негативно мислење за употреба на името Цар Борис III во називот на Здружението за афирмација на културните вредности на македонските Бугари Цар Борис III Охрид.
Read more

Најавено забавување на сообраќајот на крстосницата на булеварите „Србија“ и „Борис Трајковски“

Read more

ОЈО отвори предмет по допрен глас за изградбата на автопатите на коридорите 8 и 10д

Read more

Идниот премиер на Шкотска: Независноста ни треба повеќе од било кога

Владејачката Шкотска национална партија (СНП) го одбра Хумза Јусаф за лидер на партијата, човек кој ја има пред себе најважната цел - да стави крај на тривековната унија помеѓу Шкотска и Англија.
Read more

Дали руската елита ќе му пресуди на Путин пред Хаг?

На почетокот на овој месец, Владимир Путин беше обвинет од Меѓународниот кривичен суд (ICC) за илегално депортирање деца од Украина во Русија, а пред да добие шанса да се соочи со правдата пред судот во Хаг, тој
Read more

Вработените во Министерство за култура побараа поголеми плати со протест пред Влада

Средба со надлежните од Министерството за финансии и денеска побараа вработените од Министерството за култура, Управата за културно наследство и Агенцијата за филм, на третиот ден од протестот што го одржаа пред
Read more

САД одби да објави снимки од соборените НЛО-а: Тоа е строго доверливо

Пентагон одби на јавноста да ѝ прикаже фотографии и видеа од неидентификуваните летечки објекти кои беа соборени минатиот месец над Северна Америка.
Read more

102 дојави за подметнати бомби во училишта во Бугарија

Во моментов има 102 пријави за експлозивни направи во училишта во регионите Плевен, Сливен, Варна, Бургас и Софија, а мејловите се речиси идентични. Нема реална опасност.
Read more

Очекувањата на инвеститорите на најниско ниво во последните 20 години

Превирањата во американскиот банкарски систем и зголемените стравови од рецесија ја турнаа довербата на глобалните инвеститори на едно од најниските нивоа во последните 20 години, покажува истражувањето на инвест
Read more

Зошто Германија и Јапонија сериозно се вооружуваат?

Германскиот канцелар Олаф Шолц го нарече овој момент „историска пресвртница“.
Read more
реклама

Том Хенкс со години се бори со тешка болест која ја добил поради улога

Read more

Зошто Германија и Јапонија сериозно се вооружуваат?

Read more

Брук Шилдс: Агаси збесна кога глумев со Џои во Friends

Read more

САД одби да објави снимки од соборените НЛО-а: Тоа е строго доверливо

Read more