Вести

Сноуден ги нападна Facebook и Apple и предупреди: Сакаат да имаат што повеќе информации за нас

„Поткопувањето на системот за енкрипција за да им се овозможи на владите пристап до приватни пораки ќе биде колосална грешка со фатални последици“, предупреди поранешниот американски дојавувач Едвард Сноуден, пишу
Read more

Русите ќе мора да одат во Полска за иселенички визи за САД

Русите кои сакаат да аплицираат за иселеничка виза за Соединетите Американски Држави, сега мора да одат во амбасадата на САД во Полска, бидејќи таа услуга повеќе не е достапна во Русија, соопшти Стејт департментот
Read more

Како Лондон го намалува бројот на стари возила на улиците?

Градот Лондон ја прошири областа што ја зафаќа наплатата за влез на постари возила со повисоки емисии на гасови за да го подобри квалитетот на воздухот.
Read more

Уапсениот колумбиски наркобос соработувал со балкански криминалци

Главниот колумбиски наркобос, Даиро Антонио Усуга, познат по прекарот Отониел, кој беше уапсен завчера, е поврзан со балкански трг
Read more

Атина со мерката пар-непар против сообраќајниот метеж во центарот на градот

По пауза од речиси две години, од утрово во центарот на Атина се враќаа сообраќајните ограничувања, односно одново се воведува мерката пар- непар за возилата со цел да се намали сообраќајниот метеж, јави дописничк
Read more

Наместо добредојде - бодликава жица за мигрантите на границите на ЕУ

Германскиот министер за внатрешни работи Хорст Зехофер во неделата ја оцени како легитимна желбата за заштита на границите, додека европските земји бараат помош од ЕУ да подигнат ѕидови од бодликава жица и да го с
Read more
play_arrow

Руски и кинески воени бродови ги организираа првите заеднички патроли во Тихиот Океан

Руски и кинески воени бродови ги организираа првите заеднички патроли во западниот дел на Тихиот Океан од 17 до 23 октомври, соопшти руското Министерство за надворешни работи.
Read more

Италија: Маж осуден на домашен притвор бара затвор, го нервира сопругата

Маж осуден на домашен притвор се пријавил во полициска станица и побарал да биде ставен во затвор затоа што животот во заедница со неговата сопруга и нејзиното семејство бил „невозможен“, соопштија италијанските к
Read more

Британија или Северна Кореја? Картонски зеленчук на полиците во супермаркетите

Супермаркетите во Велика Британија користат картонски слики од овошје, зеленчук и други намирници за да ги пополнат празнините на полиците поради проблеми со снабдувањето, пишува The Guardian.
Read more

Нафтата поскапува седма недела по ред

Цената на барел нафта на лондонскиот пазар порасна минатата недела, седми пат по ред, достигнувајќи ново ниво за три години, бидејќи се очекува побарувачката да продолжи да зајакнува, додека понудата е ограничена.
Read more

Тедрос: Пандемијата ќе заврши кога светот ќе одлучи, бидејќи сите алатки за борба против вирусот се достапни

Пандемијата на COVID-19 ќе заврши „кога светот ќе одлучи да стави крај“, бидејќи „сите алатки“ за борба против вирусот сега се достапни, рече во неделата шефот на СЗО Тедрос Аданом Гебрејесус, повторувајќи ги своите повици за попр
Read more

Сончево со променлива облачност и слаб до умерен ветер

Времето во земјава ќе биде сончево со променлива облачност поголема во јужните делови. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец.
Read more
реклама

Најдобри во зодијакот - и астролозите бираат да им се родат децата во овој знак

Read more

Осум секс митови што важат само во порно филмови

Read more

Јавноста незадоволна од статуата на покојниот пејач: Ако ова е Тоше...

Read more

Британија или Северна Кореја? Картонски зеленчук на полиците во супермаркетите

Read more