Вести

Германија: Поради заразен ученик во изолација цело одделение

Берлин 12 август 2020 (МИА) –  Само неколку дена по почетокот на новата учебна година, ученици од училиште во Берлин се испратени во самоизолација, затоа што еден ученик е позитивен на новиот коронавирус.
Read more

Комисијата за заразни болести побара МТСП да доработи дел од протоколите за градинките

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок побара МТСП да доработи дел од протоколите за градинките.
Read more

Адеми: Нема конечна одлука како ќе се одвива наставата

Скопје, 12 август 2020 (МИА) – Сè уште нема конечна одлука за тоа како ќе се организира наставата во учебната 2020/2021.
Read more

Пендаровски до петок ќе го додели мандатот за нова Влада

Скопје, 12 август 2020 (МИА) – Претседателот Стево Пендаровски до петок, кога истекува десетдневниот рок, ќе го додели мандатот за составување на нова влада на оној кој ќе има мнозинство.
Read more
play_arrow

Официјално: Велика Британија во рецесија за првпат по 11 години

Стопанството на Велика Британија претрпе најголем пад помеѓу април и јуни, бидејќи мерките за спречување на ширењето на новиот коронавирус официјално ја турнаа државата во рецесија.
Read more

Во два одвоени случаи пронајдени 148 мигранти

Скопје, 12 август 2020 (МИА) – Полицијата во текот на вчерашниот ден во два одвоени случаи пронашла вкупно 148 лица мигранти сокриени во товарни возила.
Read more

Шестнаесетгодишно момче загина во сообраќајка со мотори

На 11.08.2020 во 23:45 часот било пријавено дека во с.Кадино, скопско, се случила сообраќајна незгода помеѓу мотоцикл „пиаџо“, без регистарски ознаки, управуван од Ф.А.(18) од Скопје, на кој се превезувала 17-годишна сопатничка од Скопје и
Read more
play_arrow

Која е Камала Харис – првата Афроамериканка кандидат за потпретседател на САД?

Камала Харис е првата Афроамериканка која една од двете водечки партии ја кандидирале за потпретседател во историјата на САД.
Read more

За неносење маски казни за 511 лица

Скопје, 12 август 2020 (МИА) – Полицијата во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија регистрирала 511 прекршоци за неносење лична заштита на лице.
Read more

ИЈЗ: Продолжува трендот на помал број новозаразени и починати, зголемен број на оздравени

Скопје, 12 август 2020 (МИА) – Трета недела по ред продолжува трендот на намалување на бројот на новозаболени и починати лица, а се бележи благо зголемување на бројот на оздравени лица според податоците во неделниот извештај на Институтот
Read more

Поскапува нафтата поради намалените залихи на САД

Цените на нафтата денеска се во пораст, откако беше објавен извештај за падот на американските залихи на сирова нафта, кој беше поголем отколку што аналитичарите очекуваа.
Read more

Нема патување во Грција до 31 август

Ни последниот продолжен викенд летово нема да може да се искористи за патување во соседна Грција.
Read more
реклама

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Десетте најпонижувачки порази во историјата на Лигата на шампиони

Read more

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more